Robot Gryfion oprowadzi po wystawach w Muzeum Podlaskim

2015.04.08 00:00
Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej zrealizował projekt "Transfer innowacyjnych technologii i modernizacja produktów", dzięki któremu powstały innowacyjne rozwiązania i wynalazki, w tym robot–przewodnik.
Robot Gryfion oprowadzi po wystawach w Muzeum Podlaskim
Fot: JK

W środę (8.04) uczestnicy projektu spotkali się, by podsumować swoje osiągnięcia. Dzięki realizacji projektu "Transfer innowacyjnych technologii i modernizacja produktów" dostarczono do podlaskich firm nowoczesne rozwiązania bądź usprawnienia.

- To była ogromna niespodzianka dla wszystkich, ponieważ Politechnika postanowiła z programami technicznymi wystartować w programie operacyjnym Kapitał Ludzki, który głównie wydawał pieniądze na szkolenia. I słusznie ktoś zauważył, że szkoda już tych pieniędzy na szkolenia, a trzeba je dać na wdrożenia – powiedział na wstępie Jerzy Muszyński, prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

Robot Gryfion - nowy przewodnik po Muzeum Podlaskim

Białostocka uczelnia zajmowała się głównie dokumentacją i projektowaniem. Muszyński wpadł na pomysł stworzenia robota o imieniu Gryfion. Idea spodobała się dyrektorowi Muzeum Podlaskiego Andrzejowi Lechowskiemu. Robot zostanie przewodnikiem, który będzie uczył najmłodszych historii. Autorzy urządzenia spodziewają się, że taka atrakcja przyciągnie większą liczbę odwiedzających.

- Namówiłem dyrektora Lechowskiego, że możemy spróbować stworzyć robota. To miała być podstawa do późniejszego budowania innych robotów. Dlatego urządzenie ma formę neutralną. Marzeniem jest autonomia mowy i ruchu, ale wciąż nie jest to osiągalne – twierdzi prezes IIT PB.

Robot otrzymał imię Gryfion, ponieważ jest to nawiązanie do herbu Branickich, którzy odegrali kluczową rolę w historii naszego miasta. Urządzenie posiada akumulatory i laptopy sterujące, więc jest zasilane bezprzewodowo. Uwagę zwraca jego głowa – tablet, na którym widać twarz, która sygnalizuje emocje, np. smutek, gdy bateria jest zbyt słaba.
- Przyjęliśmy kształt jajka, nawiązując do pisanki, ponieważ jest uniwersalny – możemy go pomalować, okleić, przerobić właśnie na pisankę. Jest też pomysł, by stworzyć nawierzchnię, po której można pisać, a dzieci ,jak wiadomo, lubią tego typu zabawy – informuje jeden z autorów urządzenia.

Robot jest też podłączony do Internetu. Autorzy chcą również wgrać funkcję, która sprawi, że urządzenie będzie np. wysyłało maile do dzieci, które odwiedziły muzeum.

Białostoccy naukowcy w ramach projektu stworzyli wiele innowacyjnych wynalazków

Gryfion nie jest jedynym wynalazkiem, który powstał dzięki realizacji projektu. Stworzono również m.in. skarpety przemysłowe o antyelektrostatycznych właściwościach, które będą produkowane przez firmę Astop; wysokonapięciowe transformatory toroidalne o małej mocy; urządzenie gięcia na zimno cienkościennych rur aluminiowych.

- Stworzyliśmy kilka oryginalnych i innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i całą dokumentację przekazaliśmy do firm. Są to sprawdzone i optymalne konstrukcje np. kładek, przekryć, które, mam nadzieję, że zastąpią tradycyjne stodoły czy też domy szkieletowe. Firma Astop uzyskała dzięki nam nową linię antyelektrostatycznych skarpet,
Sonarol miał zaś pomysł na usprawnienie swojej kruszarki do styropianu – mówi Muszyński.

Niektóre wynalazki już są z powodzeniem wykorzystywane w podlaskich przedsiębiorstwach.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

Polecamy
Glosel sp. z o.o. sp.k.
Glosel sp. z o.o. sp.k.al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6
15-111 Białystok
www.glosel.pl

Więcej informacji
1343 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39