W przypadku, gdy stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy, wiele osób występuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by otrzymać rentę. Okazuje się, że może nam jednak przysługiwać świadczenie rehabilitacyjne.
- Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje bowiem ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza przywróci możliwość wykonywania zatrudnienia. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Jeśli chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, to przysługuje ona osobie, która jest co najmniej częściowo niezdolna do pracy i spełnia pozostałe warunki wskazane przez ustawodawcę – wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Stan zdrowia w obu przypadkach musi być oceniony przez orzecznika, jeśli się jednak nie zgadzamy z jego opinią, możemy w ciągu 14 dni od daty doręczenia orzeczenia złożyć przeciw. Wówczas zostaniemy wezwani na komisję lekarską ZUS, która wyda ostateczną i nieodwołalną ocenę.
By otrzymać świadczenie rehabilitacyjne należy złożyć wniosek ZNp-7.
justyna.f@bialystokonline.pl