Firma rekrutacyjna Antal przygotowała raport na temat rynku pracy. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie zeszłego roku. Wzięły w nim udział 1434 osoby z całej Polski, z czego 72% stanowili mężczyźni, a 28% - kobiety. Połowa z nich to specjaliści, połowa menedżerowie. Jak informują twórcy raportu, przeciętny respondent miał 37 lat i 13,5 roku doświadczenia zawodowego.
Badania przeprowadzone wśród tej grupy wskazują na to, że 30% z nich aktywnie dąży do zmiany pracy (przegląda i odpowiada na ogłoszenia rekrutacyjne), 64% nie szuka pracy aktywnie, ale nie ignoruje propozycji zawodowych, a 6% nie szuka pracy w ogóle.
W całym swoim życiu przeciętny reprezentant grupy specjalistów i menedżerów zmieniał posadę średnio 4 razy. Jedynie 3% respondentów nigdy jej nie zmieniało, a, co ciekawe, aż 25% zmieniało pracę 6 i więcej razy.
Nie zaskakuje to, że za konieczny element, jaki musi zawierać oferta pracy skłaniająca do porzucenia aktualnego zatrudnienia, najwięcej osób wymieniało wyższe od dotychczasowego wynagrodzenie. Istotna jest także umowa o pracę, ceniona marka pracodawcy oraz elastyczne godziny pracy.
Czasem w poszukiwaniu propozycji zawodowych ludzie decydują się na relokację. Z badań przeprowadzonych przez Antal wynika, że najbardziej atrakcyjne pod względem relokacji miasta to: Wrocław (39%), Poznań (28%) czy Warszawa (31%), interesującym kierunkiem jest też Trójmiasto (36%).
Wyniki raportu nie przedstawiają się dla naszego miasta korzystnie. Białystok nie tylko nie zalicza się do atrakcyjniejszych relokacji, ale jest wręcz na samym końcu (3%). Za nami, według Antal, znajdują się tylko: Sosnowiec (2%), Radom (2%) i Rzeszów (1%), na równi zaś Częstochowa.
Co jednak ważne dla Białegostoku, najbardziej poszukiwani są wciąż specjaliści z branży IT, a ta dalej rozwija się w naszym mieście. Warto także zauważyć, że firma Antal wzięła pod uwagę tylko duże miejskie lokalizacje, a na Podlasiu funkcjonuje sporo atrakcyjnych firm niezlokalizowanych w stolicy województwa.
monika.zysk@bialystokonline.pl