Relikwie św. Spirydona w Białymstoku

2015.08.20 00:00
Relikwie św. Spirydona zostały w sobotę wieczorem przywiezione do Polski przez delegację greckiej Cerkwi z wyspy Korfu. W soborze św. Mikołaja w Białymstoku będą w czwartek (20.08).
Relikwie św. Spirydona w Białymstoku
Fot: Paweł Karczewski/cerkiew.pl
Relikwie św. Spirydona podczas uroczystości na Św. Górze Grabarce

Relikwie w Polsce

Przyjazd relikwii to ważne wydarzenie nie tylko dla wyznawców prawosławia, ale też dla katolików.

Delegację z relikwiami, której przewodniczył metropolita Korfu (Kerkiry) Nektariusz, oficjalnie powitano w katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Na trasie 8-dniowej pielgrzymki znalazły się: Jabłeczna, Terespol, Biała Podlaska, Hajnówka, Kleszczele, Grabarka, Bielsk Podlaski, Zwierki, Białystok i Supraśl.

Na Św. Górze Grabarce relikwie były obecne w czasie obchodów Święta Przemienienia Pańskiego, które przypada w dniach 18-19 sierpnia. To najważniejsza w roku uroczystość w sanktuarium. Pokłon relikwiom oddał także Prezydent RP Andrzej Duda.

Nabożeństwa w Białymstoku

We czwartek o godz. 20 nastąpi powitanie relikwii w soborze św. Mikołaja w Białymstoku, o 20.15 - molebien, a od 21.00 akatyst ku czci św. Spirydona. Od godz. 20.00 będą przyjmowane zapiski z imionami "o zdrowie".

W piątek o godz. 5.30 i 9.00 odbędzie się Boska Liturgia (również będą przyjmowane zapiski z imionami), o 13.00 - akatyst ku czci św. Spirydona, a o 15.30 molebien i pożegnanie relikwii oraz ich wyjazd do klasztoru w Supraślu.

Św. Spirydon

Do św. Spirydona wierni modlą się o uzdrowienie z różnych chorób, podczas głodu, przy problemach mieszkaniowych czy problemach z pracą.

Relikwie św. Spirydona znajdują się na stałe na greckiej wyspie Korfu. Część z nich trafiła przed laty do Watykanu, ale w 1984 roku, decyzją papieża Jana Pawła II, przekazano je prawosławnej metropolii Korfu. To ta część relikwii została przywieziona do Polski.

Według przekazów św. Spirydon (urodzony ok. 250-260 r.) biskup Tremithus (obecnie Tremetusia na Cyprze), w czasie I soboru powszechnego w Nicei w 325 roku, broniąc przed heretykiem Ariuszem nauki o jedności Św. Trójcy trzymał cegłę (według innych przekazów - kawałek gliny lub gliniane naczynie). Gdy ścisnął ją, w górę wzleciał ogień, w dół popłynęła woda, a w ręce została mu ziemia. "Trzy różne substancje, jedna cegła" - miał wówczas powiedzieć.

Zmarł ok. roku 348. W samej tylko Grecji jest ok. 80 cerkwi poświęconych jego pamięci.

W ubiegłym roku, także z Grecji, trafiły do Polski na 8 dni relikwie św. Marii Magdaleny.

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1129 osób online