W publikacji znalazły się objaśnienia najważniejszych pojęć i symboli religijnych, podstawowe informacje na temat obrzędowości i życia codziennego różnych grup wyznaniowych zamieszkujących Podlasie.
Przewodnik po religiach Podlasia
Książka powstawała jako materiał dydaktyczny adresowany przede wszystkim do młodych odbiorców, uczestników prowadzonych od 2011 roku przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa warsztatów "Religie Podlasia".
- To wydawnictwo jest uzupełnieniem warsztatów, ich kontynuacją – przyznaje Anna Talarczyk z Centrum Zamenhofa, jedna z prowadzących warsztaty. – Nie jest podręcznikiem do nauki religii, raczej informatorem, przypomina elementarz.
Książka zawiera informacje na temat katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, islamu oraz judaizmu. Znajdziemy tu rys historyczny, objaśnienia symboli, opis świątyń i najważniejsze prawdy wiary. Każdy rozdział kończy się słowniczkiem, na końcu znalazła się też mapa woj. podlaskiego z wybranymi świątyniami.
Autorami poszczególnych rozdziałów są: Bogumił Dziedziul (Kościół katolicki), Lilla Busławska (Kościół prawosławny), Tomasz Wigłasz (Kościoły protestanckie), Artur Konopacki (Islam) i Aleksandra Karkowska (Judaizm). Wydawnictwo zilustrowała Joanna Karpowicz, krakowska malarka, która przygotowała niedawno komiks "Pocztówki z Białegostoku", również wydany przez CLZ, a za projekt graficzny odpowiada Cristian Loghin.
Lektura pożyteczna też dla dorosłych
Książka została wydana w nakładzie 300 egzemplarzy. Można będzie ją kupić w placówce przy Warszawskiej 19 już od piątku. Jej cena rynkowa to 40 zł. Podczas piątkowego spotkania dostępna będzie w promocyjnej cenie 30 zł. Centrum Zamenhofa przygotowało też towarzyszący wydawnictwu zestaw, na który składają się: koszulka, notes i kubek.
W spotkaniu promującym wydawnictwo wezmą udział autorzy książki oraz osoby zaangażowane w cały projekt "Religie Podlasia" – Artura Konopackiego zastąpi mufti Tomasz Miśkiewicz. Spotkanie poprowadzą Katarzyna Niziołek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku oraz Aleksander Sosna – społeczny doradca prezydenta RP do spraw społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce.
Anna Talarczyk tłumaczy, że termin promocji nie jest przypadkowy – 16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dodaje, że wydana właśnie książka jest najprawdopodobniej jedynym tego typu wydawnictwem w Polsce. Doświadczenia zdobyte w czasie pracy nad książką pozwalają pracownikom Centrum przypuszczać, że może być ona pożyteczną lekturą również dla dorosłego odbiorcy.
O wydarzeniu: Spotkanie promujące książkę "Religie Podlasia"
anna.d@bialystokonline.pl