Na początku przede wszystkim skupiono się na udzielaniu pomocy prawnej, wsparciu w wypełnianiu podań o pesel, w poszukiwaniu zakwaterowania i pracy. Wszystko koordynowało centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Białostockiej (CPMiU). Tam wydawano żywność, artykułu pierwszej potrzeby, udzielano lekcji języka polskiego, dorosłym organizowano spotkania integracyjne w Cafe Caritas, zajęcia rękodzielnicze czy gimnastyczne.
- Każde spotkanie jest dla naszych podopiecznych, namiastką ciepła domowego. Tutaj czują się jak u siebie i taką atmosferę każdego dnia chcemy im zapewnić - mówi Ula Wardzińska, kierownik Centrum - Wspominam pierwsze spotkanie integracyjne przy malowaniu pisanek, kiedy na twarzach pań, które przyszły, można było zobaczyć dawno upragniony uśmiech.
Po rozpoczęciu wojny setkom tysięcy najmłodszych odebrane zostało prawo do odczuwania bezpieczeństwa i radości z dzieciństwa. Dlatego CPMiU rozpoczęło walkę o marzenia dzieci (te małe i te wielkie). Ponad 150 dzieci w wieku od 3 do 16 lat w czasie wakacji, każdego dnia, mogło skorzystać z różnego rodzaju atrakcji, a przede wszystkim odpocząć. Caritas organizował m.in. wizyty w Epicentrum Nauki, Akademii Teatralnej, parku linowym, spływ kajakami czy jazdę konną.
Do Ukrainy zostało wysłanych ponad 22 tony paczek z akcji "Paczka dla Ukrainy", a także mniejsze transporty.
Pomoc na taką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie rekordowa zbiórka pieniędzy. W 2023 r. na pomoc uchodźcom z Ukrainy w parafiach archidiecezji białostockiej Caritas zebrał ponad 1,2 mln zł.
- Dramatyczne wydarzenia, które przeżywamy wspólnie z uchodźcami, wyzwalają w nas wszystkich wiele dobra. Za to wszystkim ludziom dobrej woli z całego serca dziękujemy. Czeka nas praca jeszcze przez kilka lat na rzecz Ukrainy - mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Można ciągle wspierać działania Caritas Archidiecezji Białostockiej na rzecz dzieci z Ukrainy i uchodźców wojennych. Wpłaty należy przekazywać na konto nr 66 1240 5211 1111 0000 4931 3527, z dopiskiem UKRAINA.
ewelina.s@bialystokonline.pl