Rejestracja narodzin dziecka. Wszystko będzie można załatwić od razu w szpitalu

2017.07.27 11:29
W przyszłym roku pojawi się możliwość zarejestrowania narodzin dziecka jeszcze w szpitalu. Nie trzeba będzie koniecznie wybierać się do Urzędu Stanu Cywilnego.
Rejestracja narodzin dziecka. Wszystko będzie można załatwić od razu w szpitalu
Fot: pixabay.com

To nowy pomysł, którego realizacja umożliwi - za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego - zgłoszenie narodzin potomka w Urzędzie Stanu Cywilnego, bez obowiązku bezpośredniego stawiania się w tej instytucji. Zgodnie z założeniami ma to być pomoc dla rodziców, tak by nie musieli poświęcać czasu na załatwianie formalności.

Uproszczony sposób rejestracji narodzin do USC będzie wprowadzony już pod koniec tego roku, prawdopodobnie od 6 grudnia. Natomiast w przyszłym roku proces ten ma przebiegać całkowicie cyfrowo.

W praktyce będzie wyglądało to tak, że jeżeli chcemy zarejestrować malucha i otrzymać metrykę, naszym jedynym obowiązkiem będzie napisanie pełnomocnictwa i oświadczenia, w którym wskażemy imię wybrane dla noworodka oraz inne niezbędne informacje. Dokumenty otrzyma szpitalny pełnomocnik, który zgłosi, że dziecko przyszło na świat. Akt urodzenia rodzice dostaną podczas pobytu w szpitalu lub ewentualnie pocztą bądź przez tzw. odbiór osobisty. Wszystko zależy od naszych preferencji. Oczywiście, z ministerialnej nowości będzie można skorzystać na zasadzie opcji. Rodzice, którzy wolą, żeby było "po staremu", nadal będą mogli sami załatwiać wszystko w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Tymczasem teraz przyjęcie zgłoszenia urodzenia i sporządzenie odpowiedniego aktu wraz z dodatkowymi czynnościami (zameldowanie, nadanie numeru PESEL, wydanie odpisu aktu i zaświadczeń) zajmuje około 30 minut.

- Urzędnik po otrzymaniu zgłoszenia ze szpitala rejestruje takie zgłoszenie w kalendarzu, sprawdza czy w Rejestrze Stanu Cywilnego znajduje się akt małżeństwa rodziców dziecka (w innych przypadkach akt urodzenia matki). Jeśli akt nie jest przeniesiony do rejestru, a jest w zasobach urzędu, w którym następuje zgłoszenie, dokonuje migracji dokumentu. Zaś jeśli akt jest w innym USC, zleca w systemie migrację pisma do centralnego Rejestru Stanu Cywilnego – wyjaśnia Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, w której pochodzenie noworodka w chwili urodzenia dziecka jest nieustalone (maluch nie korzysta z domniemania pochodzenia od męża matki), wymagane jest - przed lub po urodzeniu dziecka - osobiste stawiennictwo rodziców przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1886 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39