Razem stworzą elitarne klasy. Politechnika wychodzi do szkół ponadgimnazjalnych

2014.06.11 00:00
Dzięki temu na Podlasiu powstaną m.in. elitarne klasy kształcące przyszłych inżynierów. W środę (11.06) Politechnika Białostocka podpisała kolejną już w tym roku umowę o współpracy z trzema szkołami ponadgimnazjalnymi z regionu.
Razem stworzą elitarne klasy. Politechnika wychodzi do szkół ponadgimnazjalnych
Fot: MC

Dzisiaj (11.06) Politechnika Białostocka podpisała umowę o współpracy z trzema podlaskimi szkołami ponadgimnazjalnymi: Zespołem Szkół nr 1 w Zambrowie, Zespołem Szkół Elektrycznych w Białymstoku oraz II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
- Jest to już kontynuacja tego, co rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu. Chcemy współpracować z jak największą liczbą szkół ponadgimnazjalnych z regionu - tłumaczy rektor PB prof. Lech Dzienis.

Jak zaznacza Dzienis, główną ideą przedsięwzięcia jest popularyzowanie nauk technicznych i ścisłych, zatem nie bez powodu wytypowane zostały akurat te trzy placówki. Szkoła w Zambrowie ma profile kształcenia zbliżone do wydziałów uczelni (np. mechaniczny), natomiast jeżeli chodzi o II LO - główny konstruktor zwycięskiego łazika marsjańskiego Michał Grześ jest jego absolwentem, uczelnię oraz liceum łączą także wspólne plany związane z rynkiem chińskim. ZSE z kolei jest wieloletnim formalnym partnerem Wydziału Elektrycznego PB - głównie w kwestii badań nad energią odnawialną.
- Czego naszej szkole brakuje? Współpracy z dużym miastem. Chcemy "wywieźć" młodzież z Zambrowa do większego ośrodka akademickiego, aby zobaczyła, jak wygląda studiowanie. Im lepsza będzie nasza współpraca, tym nasi uczniowie będą mieli większą szansę na dobrą przyszłość - mówi Maryna Łotysz, dyrektor ZS nr 1 w Zambrowie.

Korzyści z podpisanej umowy mają być obopólne. Studenci będą np. mogli odbywać praktyki w szkołach, a uczniowie - korzystać m.in. z zajęć laboratoryjnych na Politechnice, by w praktyczny sposób poszerzać swoją wiedzę (np. Ocena stanu technicznego pojazdu na linii diagnostycznej, Podstawy modelowania 3D, Endoprotezy – sztuczne stawy człowieka). Wykładowcy PB będą mogli prowadzić wybrane zajęcia w szkołach np. dotyczące robotów mobilnych. Z propozycją współpracy wystąpiły też koła naukowe.
- Bardzo zależy nam na współpracy z Politechniką Białostocką ze względu na jej wykwalifikowaną kadrę, która może pracować z naszą kreatywną młodzieżą - opisuje Dariusz Bossowski, dyrektor II LO. Dodaje, że liczy także na pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursów i olimpiad.

Rektor uczelni ma nadzieję także, iż współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi pomoże w zatrzymaniu zdolnej młodzieży na Podlasiu.
- Chcemy w ten sposób zakończyć "exodus" absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na studia poza Białystok. Pokazać, że na Politechnice mogą zdobyć jak najlepsze wykształcenie - tłumaczy.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza umowa o współpracę podpisana przez Politechnikę ze szkołami ponadgimnazjalnymi z regionu. W lutym uczelnia nawiązała formalną współpracę z III LO w Białymstoku.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1639 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39