Fundacja Dialog, Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, Stowarzyszenie Droga, Caritas Białystok, Eleos Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia oraz Klanza Oddział Białostocki rozpoczynają realizację wspólnego projektu pn. "Razem możemy więcej". Działania w ramach przedsięwzięcia przeprowadzane będą w gminach: Białystok, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Supraśl oraz Zabłudów.
- We wszystkich gminach, które są objęte wsparciem w projekcie, planujemy uruchomić mobilne punkty wsparcia. To takie miejsca, gdzie doradcy będą świadczyli specjalistyczne usługi. W zależności od tego, jakie będą potrzeby, pojawi się doradca zawodowy, psycholog, terapeuta, terapeuta uzależnień - mówi Marcin Kruhlej z Fundacji Dialog.
Głównym założeniem inicjatywy jest wzmocnienie rodziców i dzieci, by nie pogłębiać trudności i zaburzeń oraz nie dopuszczać do umieszczania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Białymstoku i okolicznych gminach.
- Będziemy realizowali działania skierowane do rodziców, młodzieży, dzieci. Potem do tamtejszych, w danych miejscowościach, wolontariuszy, którzy są zaangażowani lub wspierali, rozbudowywali istniejące placówki. Jeśli nie ma takich miejsc, rozpoczniemy ich tworzenie - wyjaśnia ojciec Edward Konkol ze stowarzyszenia Droga. - Placówki, które istnieją w tych gminach chcemy rozbudować i stworzyć taką bazę pomocową, jaką my dysponujemy, tutaj w Białymstoku - dodaje.
Wsparciem objętych zostanie w sumie 750 osób, w tym: rodzice przeżywający trudności opiekuńczo-wychowawcze, korzystający z pomocy społecznej, dorośli objęci Niebieskimi Kartami, rodzice dzieci z placówek dziennych i całodobowych, młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym, wolontariusze z jednostek wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz osoby sprawujące pieczę zastępczą.
dorota.marianska@bialystokonline.pl