Ratujmy pszczoły przed suszą

2020.04.28 09:18
W związku z nasilającym się zjawiskiem wymierania pszczół oraz panującą suszą każdy może przyczynić się do ich ochrony chociażby poprzez wystawienie na balkon spodka z wodą i kamieniami.
Ratujmy pszczoły przed suszą
Fot: Lasy Państwowe
Hotel dla pszczół

W związku z panującą suszą Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals Jasło zachęca do udziału w akcji "Ratujmy nasze pszczoły". Miasto Białystok wspiera pracę pszczół m.in. poprzez umiejscowione domki dla pożytecznych owadów w pobliżu łąk kwietnych i pól słonecznikowych.

Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Warto zastanowić się, co wtedy by się stało. Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły.

Panuje susza i nie zapowiada się, by ta sytuacja miała się zmienić. Akcja "Ratujmy nasze pszczoły" polega na wystawieniu na balkon, do ogrodu lub przy domu misek z wodą i kamieniami tak, by pszczoły miały co pić. Ułożenie kamieni w spodku z wodą jest bardzo istotne, ponieważ uchroni owady przed utopieniem się.

Łąki kwietne

W ostatnich latach nasila się zjawisko wymierania pszczół. Białystok jako członek akcji Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom w czerwcu 2019 r. założył łąki kwietne i pola słonecznikowe, na obrzeżach których pojawiły się tablice informacyjne promujące tę ideę.

M.in. w tych miejscach pojawiły się domki dla owadów, w których mają dużo pożywienia i będą mogły przyczynić się do poprawy jakości miejskiej przyrody.

Domki powstały w ramach konkursu zorganizowanego przez firmę Leroy Merlin. W konkursie wzięły udział dzieci oraz młodzież przedszkoli i szkół z Białegostoku, Studzianek i Dobrzyniewa Dużego.

Domki dla owadów zapylających zostały nieodpłatnie przekazane miastu.

Miejska pasieka

Dzięki inicjatywie władz miasta Białegostoku w październiku 2019 r. została założona miejska pasieka, składająca się z pięciu uli. Została umiejscowiona w pasie drogowym przy skrzyżowaniu ul. J. K. Branickiego i ul. Cz. Miłosza.

Pasieka ma na celu ochronę pożytecznych pszczół, które intensywnie pracują i wytworzyły już trochę miodu. W maju zostanie pozyskany z pasieki miód klonowy – najcenniejszy z wiosennych miodów. Polecany on jest osobom chorującym na grypę oraz pacjentom powracającym do zdrowia. Poprawia odporność i wzmacnia organizm.

Hotel dla pszczół można również wybudować samodzielnie

Do takiej budowli wystarczą dziurawe cegły, stare gliniane doniczki, słoma, patyki, szyszki, łodygi trzciny, a także ponawiercane drewniane pniaki i niemalowane deski. Otwory w pędach i pniakach powinny mieć otwory o średnicy 10-12 mm i głębokości ok. 10 cm.

Gdy już wykonamy pszczeli domek wybierzmy zaciszne, osłonięte od wiatru i deszczu miejsce. W okolicy hotelu należy pozostawić niekoszoną trawę i chwasty. Warto również posadzić kwitnące rośliny o barwnych i wonnych kwiatach, które długo i obficie będą kwitły, dostarczając pszczołom surowca do produkcji miodu.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl
1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39