Ratownictwo medyczne – niesienie pomocy i wysokie kwalifikacje

2015.07.06 00:00
Ratownik medyczny to atrakcyjny zawód, który łączy w sobie niesienie pomocy z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.
Ratownictwo medyczne – niesienie pomocy i wysokie kwalifikacje
Fot: WSMED

Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku profesjonalnie przygotowuje studentów kierunku ratownictwo medyczne do samodzielnego wykonywania zawodu w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego i innych jednostkach systemu ratownictwa.

Program studiów

Kształcenie na kierunku ratownictwo medyczne realizowane jest w systemie niestacjonarnych trzyletnich (6 semestrów) studiów I stopnia. Program studiów jest dostosowany do wymogów Krajowych Ram Kwalifikacji i umożliwia wraz z ich zakończeniem zdobycie kwalifikacji do wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz kontynuację kształcenia na wybranym kierunku studiów II stopnia.

Obowiązujący program przewiduje w ramach studiów niestacjonarnych realizację 2575 godzin dydaktycznych. Zajęcia obejmują wykłady z przedmiotów podstawowych i kierunkowych. Są to m.in.: kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna, medycyna ratunkowa, medycyna katastrof, medycyna ratunkowa - ratownictwo specjalistyczne, podstawy chorób wewnętrznych, medyczne czynności ratunkowe medycyna ratunkowa w pediatrii, medycyna ratunkowa w chirurgii, medycyna ratunkowa w neurochirurgii, medycyna ratunkowa w chirurgii szczękowej, medycyna ratunkowa w kardiologii, medycyna ratunkowa w okulistyce, podstawy intensywnej terapii, podstawy medycyny sądowej, psychologia, propedeutyka prawa oraz ćwiczenia, zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.

Dlaczego Wyższa Szkoła Medyczna?

Zajęcia na kierunku ratownictwo medyczne prowadzi wiodąca kadra naukowa, specjaliści medycyny ratunkowej, chirurgii ogólnej, pediatrii, chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii.

Uczelnia szczególny nacisk kładzie na praktyczny wymiar kształcenia – dbają o to instruktorzy, wykonujący na co dzień zawód ratownika medycznego. Studenci realizują zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w renomowanych placówkach medycznych: Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

W toku studiów studenci realizują zajęcia praktyczne w oddziałach klinicznych, m.in. intensywnej terapii, kardiologii, chirurgii, pediatrii, ortopedii oraz po 180 godzin praktyk zawodowych w szpitalnych oddziałach ratunkowych i u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego.

Aby uzyskać dyplom z ratownictwa medycznego, studenci zobowiązani są do złożenia egzaminu teoretycznego, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku - z części praktycznej, składającej się z wykonania losowo wybranej procedury medycznej oraz postępowania ratowniczego w ramach symulowanego zdarzenia medycznego.

Koniec studiów i co dalej?

Absolwent kierunku ratownictwo medyczne prowadzonego w Wyższej Szkole Medycznej jest w pełni przygotowany do pracy w zawodzie ratownika medycznego w ramach jednostek systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne: szpitalnych oddziałach ratunkowych, specjalistycznych i podstawowych zespołach ratownictwa medycznego. Potrafi wykonywać wszystkie czynności określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego.

Absolwent może kontynuować naukę w ramach studiów II stopnia na wybranym kierunku, zależnie od kryteriów kwalifikacji ustalonych przez uczelnię przyjmującą. Może także wzbogacać wiedzę i umiejętności w ramach ofert studiów podyplomowych. Jako aktywny zawodowo ratownik medyczny jest zobowiązany do doskonalenia zawodowego przez całe życie.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1688 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39