Ranking Perspektyw 2019. Jak wypadły podlaskie uczelnie?

2019.06.12 10:45
W corocznym rankingu publicznych uczelni wyższych sporządzonym przez miesięcznik "Perspektywy" wszystkie trzy białostockie szkoły znalazły się w pierwszej 50.
Ranking Perspektyw 2019. Jak wypadły podlaskie uczelnie?
Fot: pixabay.com

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosiła wyniki tegorocznej edycji przygotowywanego przez siebie rankingu szkół wyższych. Ocenionych zostało ponad 90 uczelni akademickich z całego kraju. Autorzy raportu podkreślają, że to doskonale narzędzie, które może pomóc maturzystom, a także ich rodzicom w wyborach edukacyjnych, ale przede wszystkim to kompendium wiedzy o aktualnym stanie polskiego szkolnictwa wyższego.

Oceniając uczelnie uwzględniano 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

W tym roku uczelnią, która znalazła się na podium jest Uniwersytet Warszawski. Za nim uplasował się Uniwersytet Jagielloński, a następnie Politechnika Warszawska. Nieco niższe noty miała Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uniwersytety zyskały niezłe noty

Z białostockich uczelni najlepiej wypadł Uniwersytet Medyczny, który znalazł się na 23. pozycji, czyli o 6 lokat wyżej niż przed rokiem. Takie same noty miał też Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Z kolei Uniwersytet w Białymstoku zajął w rankingu 39. miejsce, jest to sukces, bowiem w ubiegłym roku było o 7 oczek mniej. Jeśli chodzi o grupę kryterium obiektywnych związanych z publikacjami (liczba publikacji, ich jakość, cytowania) uczelnia zajęła 6. pozycję. Dobrze została także oceniona pod względem efektywności naukowej (efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania, rozwój kadry, nadawanie stopni naukowych) – tu przyznano jej 10. miejsce.

A jak wypadła Politechnika Białostocka?

A jak wypada Politechnika Białostocka? Uczenia utrzymała swoją pozycję w rankingu Perspektyw - wśród uczelni technicznych zajmuje tak jak w roku ubiegłym 13. miejsce (na 22 oceniane uczelnie). Natomiast w rankingu  ogólnym szkół wyższych jesteśmy na 46. pozycji (w ubiegłym roku było to miejsce nieco wyższe - 42.)

- Przez lata Politechnika Białostocka była klasyfikowana poza pierwszą pięćdziesiątką. Tegoroczne miejsce jest potwierdzeniem umacniania pozycji uczelni - mówi rektor prof. Lech Dzienis.

Na 43. pozycji Politechnika Białostocka znalazła się w kryterium umiędzynarodowienie - tu oceniane były m.in. programy studiów w językach obcych, liczba studiujących w językach obcych oraz nauczycieli akademickich z zagranicy, liczba studentów wyjeżdżających w ramach wymiany zagranicznej, a także wielokulturowość środowiska studenckiego.  

Efektywność naukowa PB, czyli ocena rozwoju kadry, nadane stopnie naukowe oraz liczba cytowań uwzględnionych w bazie SCOPUS za lata 2014-18, sklasyfikowana została na pozycji 50.

- Politechnika Białostocka doceniona została za innowacyjność - tutaj uzyskaliśmy wysoką 26. pozycję. W tym kryterium brane pod uwagę były pozyskane środki z Unii Europejskiej oraz uzyskane patenty i prawa ochronne. Niestety to kryterium nie było wysoko punktowane w tegorocznym rankingu -  waga to jedynie 8%. Ważna informacja dla naszych studentów i kandydatów - ukończenie Politechniki Białostockiej zapewnia dobry start na rynku pracy - świadczy o tym pozycja w kategorii ekonomiczne losy absolwentów (43 miejsce i punktacja znacznie wyższa niż u lidera rankingu) - mówi Dzienis.

Warto wspomnieć, że miesięcznik "Perspektywy" przygotował też Ranking Kierunków Studiów. Tu znalazło się 68 najpopularniejszych kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich. Po raz pierwszy w zestawieniu kierunków technicznych oceniona została logistyka, studia inżynierskie prowadzone na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB. To był mocny debiut - kierunek został zaklasyfikowany na miejscu 6. Dobrze wypadły także dwa inne kierunki na tym wydziale: zarządzanie i inżynieria produkcji (awans z 27 na miejsce 20) oraz zarządzanie (awans z 30 na miejsce 28). Budownictwo wskoczyło zaś z 11 na 9 miejsce, nieduży spadek odnotowała architektura krajobrazu i inżyniera środowiska.

Zawodowe też całkiem dobrze

Natomiast jeśli chodzi o ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, to wysokie, 7. miejsce zajmuje Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. Natomiast miejsce 13. na 34 zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach.

Jedna uczelnia z naszego regionu znalazła się w rankingu placówek niepublicznych. Na 36. miejscu (z 43) znalazła się Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1978 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39