Piątek, piąteczek, piątunio - upragniony i długo wyczekiwany dzień tygodnia przyniesie do Białegostoku iście wiosenną pogodę. Przez cały dzień będzie piękne, błękitne niebo, a słońce poświeci przez 11 godzin. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 31 proc.
Termometry w ciągu dnia wskażą 6-7°C, ale odczuwalna sięgnie nawet 3°C. Nocą pojawi się dość spory przymrozek wynoszący -6°C.
Wiatr południowo-wschodni powieje ze średnią prędkością 14 km/h, momentami do 25 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie dość wysokie, wyniesie 1044 hPa. Biomet będzie kolejny dzień z rzędu korzystny.
W końcu dzień zaczyna być dłuższy niż noc. W piątek wschód słońca nastąpił o godz. 5.35, a zajdzie o godz. 17.37. W związku z tym dzień potrwa 12 godzin i 2 minuty, a długość nocy to 11 godzin i 58 minut.
18 marca to 77. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 288 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Europejski Dzień Mózgu, Światowy Dzień Recyklingu.
Tego dnia na niebie pojawi się Pełnia Robaczego Księżyca - nazwy tej używały rdzenne ludy Ameryki Północnej, które wybrały ją ze względu na występujący pod koniec marca wzrost temperatur oraz zwiększoną aktywność różnego rodzaju owadów. Nie jest to jednak jej jedyna nazwa - z uwagi na cykl rozwojowy drzew i wydzielane w tym czasie soki żywiczne, nazywana jest także Pełnią Klonową i Sokową.
Podczas pełni Księżyca często mogą wystąpić m.in. trudności z zasypianiem i bezsenność. Wówczas często jesteśmy poirytowani i łatwiej popadamy w konflikty. Podczas pełni możemy być także podatni na silne emocje, dlatego nie warto w tym czasie wdawać się w dyskusje na kontrowersyjne tematy.
Pełnia na niebie pojawi się równo o godz. 8.20. Wówczas nabierze idealnie okrągłego kształtu. Ponadto w momencie pełni Księżyc znajdzie się blisko perygeum, czyli punktu orbity okołoziemskiej znajdującego się najbliżej Ziemi, czyli tarcza Księżyca będzie większa niż zazwyczaj.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl