Puszcza Białowieska wkroczyła do galerii handlowej

2010.11.08 00:00
Znakomite zdjęcia Puszczy Białowieskiej w niecodziennym miejscu. Wypełniają jeden z lokali galerii Alfa. Wystawa "Arbores Vitae - ostatnia taka Puszcza" to drugi projekt realizowany w Białymstoku przez Fundację Europejskie Centrum Ziemi.
Puszcza Białowieska wkroczyła do galerii handlowej
Fot: Anna Dycha
Na wystawę składa się 100 wielkoformatowych zdjęć

- O pokazaniu Puszczy Białowieskiej myśleliśmy już 8 lat temu, przygotowując wystawę "Ziemia z Nieba. Portret planety u progu XXI wieku". To był nasz cel - wspomina Sylvie Derdacki prowadząca razem z mężem Krzysztofem łódzką Fundację. - Nie było jednak łatwo znaleźć autora, który w tak kompletny sposób pokaże obraz Puszczy, jej bioróżnorodność. Na zdjęciach mamy bowiem 12 tysięcy gatunków zwierząt i roślin.
Oglądamy Puszczę, jakiej nie znamy i jakiej nie mamy szansy dostrzec gołym okiem. Fotografie opatrzone są też naukowymi opisami wybitnych specjalistów.

Wszyscy jesteśmy z Puszczy
Autorem zdjęć, które w wielkim formacie (120x180 cm) możemy podziwiać w Alfie, jest Jan Walencik. To jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów i fotografów przyrody, współautor telewizyjnego "Zwierzyńca". Za główny temat prac obiera dziką naturę, przede wszystkim Puszczę Białowieską, w której od 17 lat mieszka z żoną Bożeną.
- Od samego początku jako ludzie z zewnątrz dostrzegaliśmy wyjątkowość tego lasu - wyznał podczas wernisażu autor. - To przecież ostatni na świecie pierwotny las nizinny strefy umiarkowanej.
Podkreślał również, że Puszczę powinniśmy chronić dla kolejnych pokoleń oraz czerpać z niej siłę i wiedzę. - Dzięki Puszczy możemy spróbować zrozumieć swoje korzenie. Przecież nasi przodkowie pochodzą z lasu pierwotnego. Jeżeli nie potrafimy chronić swojego gniazda, to co, jako Europejczycy, potrafimy? - pytał.
Te zdjęcia to jego "krzyk" dla Puszczy, dla rozszerzenia jej ochrony, docenienia jej bogactwa i wyjątkowego piękna. - Zostańmy przyjaciółmi Puszczy - namawiał fotograf.
- To miejsce wyjątkowe, magiczne. Miejsce, które mnie zatrzymało i stało się moim domem - nie ukrywała zachwytu Puszczą Białowieską Bożena Walencik. Dodała, że wiele zdjęć przedstawia miejsca, których już nie ma. Apelowała, by Puszczy zostawić wolną rękę.

Dzikie jest piękne
Wyraziste obrazy - to przesądziło o wyborze zdjęć Jana Walencika. - On pokazuje Puszczę bardzo brutalnie, a zarazem bezpośrednio - wyjaśnia Sylvie Derdacki. - Zależało nam, by fotografie nie zawierały zbędnej interpretacji poetyckiej. Bo przecież chodzi nam o ochronę tego wyjątkowego obszaru.
Po tym jak miasto odmówiło prezentacji wystawy na Rynku Kościuszki [w zeszłym roku tę przestrzeń zaanektowano na zbiór fotografii pt. "Ziemia z Nieba. Portret planety u progu XXI wieku" - przyp. red.], zaczęli poszukiwania innej lokalizacji. Spotkali się z otwartością dyrekcji galerii przy ul. Świętojańskiej. Prezentacja zdjęć w tym miejscu to strzał w dziesiątkę. Nagle zyskaliśmy nową przestrzeń wystawienniczą. A specjalnie zaaranżowany lokal 26, w którym mieścił się niegdyś ekskluzywny sklep Royal Collection, ma blisko 250 metrów kwadratowych!
Sylvie Derdacki dodaje, że o Puszczy trzeba dużo mówić. Za granicą spotyka ludzi, którzy nie wiedzą, że Polska ma taki unikatowy na skalę Europy obszar. Dlatego chciałaby, aby wystawę zobaczyli też mieszkańcy wielu europejskich miast.
- Mam nadzieję, że wszyscy, którzy wystawę odwiedzą, odkryją w Puszczy coś nowego. Przekonają się, jak dzikie jest piękne - podsumowuje.
Całości projektu dopełniają projekcje filmowe (cykl seansów w soboty w godz. 16-18), zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, konkursy. Warto zajrzeć na stronę www.arboresvitae.eu.

Wystawę można oglądać do 30 stycznia 2011 roku. Wstęp jest wolny.

Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

andy

1494 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39