Konkurs jest elementem Targów Książki Akademickiej i Naukowej organizowanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego oraz Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej. W konkursie oceniane były książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie, serie wydawnicze i tłumaczenia wydane w latach 2011-2012. Komisja konkursowa brała pod uwagę ich zawartość merytoryczną, ale także stronę estetyczną.
To nie pierwszy sukces Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku. W 2000 roku nagrodę specjalną Biura Marketingowego Megaron za najlepiej wydaną książkę akademicką otrzymała publikacja autorstwa Józefa Maroszka "Pogranicze Litwy
i Korony w planach Zygmunta Augusta". Natomiast w 2002 roku - nagrodę specjalną Magazynu Książki - Biblioteka Analiz za najlepiej wydaną książkę akademicką otrzymała publikacja "Sztuka pisania. O liście polskim w wieku XIX", pod red. Jolanty Sztachelskiej i Elżbiety Dąbrowicz. W 2007 roku nagrodę "Polityki" w dziedzinie najnowszej historii Polski przyznano Krzysztofowi Buchowskiemu za książkę "Litwomani i polonizatorzy. Mity, wzajemne postrzeganie i stereotypy w stosunkach polsko-litewskich w pierwszej połowie XX wieku".
W ciągu 15 lat działalności w oficynie opublikowano 710 tytułów w nakładzie 127 500 egzemplarzy.
magda.g@bialystokonline.pl