Warunkiem przyznania miejskiej dotacji jest złożenie poprawnie wypełnionego wniosku wraz z kompletem załączników, w tym kosztorysem. Ocena merytoryczna będzie dokonywana w oparciu o specjalne kryteria - np. czas powstania zabytku, autentyczność i jego wpływ na tożsamość kulturową miasta, dostępność czy stosowanie materiałów i rozwiązań zgodnych ze sztuką konserwatorską.
Właściciele białostockich zabytków mają czas na złożenie wniosków o dotacje do poniedziałku do godz. 17.00. Przyjmuje je Departament Kultury, Promocji i Sportu oraz Kancelaria Ogólna Urzędu Miejskiego.
Wsparcie pokryje 50% kosztów, ale w szczególnych przypadkach, gdy zabytek wymaga skomplikowanych pod względem technologicznym prac lub szybkiego ratunku przed degradacją, wysokość dotacji może sięgać nawet 90%.
W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na rewitalizację zabytków 1,2 mln zł. To o 100 tys. zł więcej niż w 2015 r.
W ubiegłym roku dzięki miejskiemu wsparciu wykonano prace restauratorskie m.in. w kamienicach przy ul. Lipowej 28, Rynku Kościuszki 26 i 26A, Świętojańskiej 22, Warszawskiej 40 i Warszawskiej 42, a także w dawnym szpitalu (kino Ton). Wyremontowano też świetlik i witraż w kościele pw. św. Rocha.
ewelina.s@bialystokonline.pl