Przyszły sekretarz stanu USA związany z Białymstokiem. Czy Antony Blinken tu przyjedzie?

2020.11.25 13:53
Antony Blinken, nominowany przez amerykańskiego prezydenta-elekta Joe Bidena na sekretarza stanu w swoim pierwszym przemówieniu powołał się na związki z Polską. Wyeksponował w nich Białystok. Tadeusz Truskolaski myśli o zaproszeniu jednej z najważniejszych osób w USA do Białegostoku.
Przyszły sekretarz stanu USA związany z Białymstokiem. Czy Antony Blinken tu przyjedzie?
Fot: Wikipedia
Antony John Blinken

Amerykański prezydent-elekt Joe Biden ogłosił, że sekretarzem stanu w czasie jego kadencji będzie Antony Blinken. Należał on do najbliższych współpracowników Baracka Obamy i sekretarz stanu Hillary Clinton w latach 2015-2017 będąc jej zastępcą.

Białystok w pierwszym przemówieniu

W przemówieniu, które Blinken wygłosił tuż po nominacji, oprócz przedstawienia wizji urzędowania, nawiązał mocno do historii swojej rodziny. W niej znalazł się Białystok.

- Mój zmarły ojczym, Samuel Pisar, był jednym z 900 dzieci w swojej szkole w Białymstoku w Polsce, ale jedynym, które przetrwało Holokaust po spędzeniu czterech lat w obozach koncentracyjnych - wspominał Blinken.

Opowiedział historię ojczyma, który pod koniec wojny ukrywając się w lesie, usłyszał nadjeżdżający czołg. Zobaczył na nim białą pięcioramienną gwiazdę i wyłaniającego się z niego czarnoskórego amerykańskiego żołnierza.

- Padł na kolana i wypowiedział trzy jedyne słowa, które znał po angielsku, a których nauczyła go przed wojną jego matka: "God bless America" - opowiadał Antony Blinken.

Sekretarz stanu-elekt zaznaczył, że właśnie to Ameryka reprezentuje na świecie - nie rozwiąże sama światowych problemów, a musi współpracować z innymi państwami.

Pasierb słynnego białostoczanina

Antony John Blinken urodził w 1962 r. w Nowym Jorku. Po rozwodzie rodziców razem z matką przeprowadził się do Paryża, gdzie matka wyszła za mąż za Samuela Pisara. Blinken uczył się we Francji, a na studia wrócił do Stanów Zjednoczonych.

Samuel Pisar urodził się w 1929 r. w Białymstoku w istniejącej do dziś kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 20. Tam spędził pierwsze 12 lat swojego życia, do momentu aż trafił do białostockiego getta. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Majdanku, Auschwitz-Birkenau i Dachau. Jako jedyny z rodziny przeżył Holocaust.

Spędził półtora roku w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech. Tam odnalazła go ciotka mieszkająca w Paryżu. Wujek wysłał go na studia do Melbourne w Australii, potem wyjechał do USA.

Samuel Pisar był przyjacielem Johna F. Kennedy’ego i jego doradcą do spraw polityki zagranicznej i gospodarczej. W 1963 r. założył znaną międzynarodową kancelarię prawniczą, z której usług korzystały największe światowe spółki. Był zaangażowany w walkę o prawa człowieka. Nominowano go do pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł w 2015 r. w Nowym Jorku.

Zaproszą go do Białegostoku?

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaproponował już, by zaprosić sekretarza stanu do Białegostoku. Taki pomysł rzucił włodarz miasta na Twitterze.

Truskolaski wspomniał też, że kamienica, w której urodził się i mieszkał ojczym sekretarza stanu-elekta zachowała się - kilka lat temu została pięknie odrestaurowana, jest własnością prywatną.

W 2018 r. uliczka nieopodal kamienicy, w której mieszkał Pisar, łącząca ul. Botaniczną z ul. Dąbrowskiego, zaczęła nosić imię Samuela Pisara.

Sekretarz stanu, którego można nazywać amerykańskim odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych, to trzeci po prezydencie i wiceprezydencie urzędnik w rządzie federalnym Stanów Zjednoczonych. Do jego kompetencji należy m.in. organizacja i nadzór Departamentu Stanu USA i służb dyplomatycznych, a także doradzanie prezydentowi w zakresie polityki zagranicznej i przy mianowaniu reprezentantów dyplomatycznych.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy
AC S.A.
AC S.A.ul. 42 Pułku Piechoty 50
15-181 Białystok
www.ac.com.pl

Więcej informacji
1567 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39