Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku rozpoczęła się wielka, wiosenna akcja sadzenia drzew.
Wiele zależy od "szkółek leśnych"
Produkcją materiału sadzeniowego na potrzeby odnowień, zajmują się „szkółki leśne", które hodują sadzonki z nasion dobrej jakości i odpowiedniego pochodzenia. W tym roku w 27 szkółkach leśnych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wyhodowano blisko 50 mln sadzonek. Z tej liczby ok. 30 mln drzewek będzie posadzonych na powierzchni ponad 4 tysięcy hektarów.
Małe drzewka sadzone są na powierzchniach, gdzie w ubiegłych latach prowadzone było pozyskanie drewna. Sadzenie wykonywane jest najczęściej w drugim roku po wycięciu drzewostanu, nie później jednak niż 5 lat po wycięciu.
Proces sadzenia
Wykonywanie czynności sadzenia odbywa się w tzw. „parach" czyli przez dwie osoby, jedna z nich zajmuje się przygotowywaniem otworu a druga umieszczaniem sadzonki i przydeptaniem gleby wokół niej. Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować podczas sadzenia jest wykonanie otworu w glebie o odpowiedniej głębokości, tak by zmieścił się cały korzeń i udeptanie sadzonki tak, aby nie powstał kopczyk, który powoduje odpływ wód opadowych, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju każdej rośliny.
Jakie gatunki zostaną zasadzone?
Sadzenie drzewek trzeba przeprowadzić sprawnie, kompetentnie i fachowo. Najczęściej robią to wyspecjalizowani w sadzeniu drzewek pracownicy zakładów usług leśnych. W pierwszej kolejności posadzone zostaną gatunki szybko rozwijające się, takie jak modrzew, brzoza i olsza. Następnie sadzone będą inne drzewa zgodnie z ustalonymi składami gatunkowymi upraw leśnych. Wczesne sadzenie umożliwia roślinom wykorzystanie nagromadzonej w glebie wody po mijającym okresie zimowym.
W 2024 roku największe powierzchnie leśne zostaną odnowione w Nadleśnictwach: Nurzec, Żednia, Drygały – średnio ponad 200 ha.
24@bialystokonline.pl