Utrzymanie płynności finansowej w przyszłym roku będzie dość trudnym zadaniem w nadchodzącym roku. Najtrudniej będzie małym i średnim firmom. Do windykacji trafi znacznie więcej spraw. Eksperci są zgodni – okres, kiedy zadłużenie konsumentów i przedsiębiorców malało już minął.
Na koniec 2022 roku długi konsumentów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów (jest ich 2,38 mln zł) wyniosły 4,44 mld zł. Z kolei 264 tys. przedsiębiorców jest winnych prawie 8,6 mld zł. Najwięcej długów przybyło w handlu, budownictwie, przemyśle, transporcie, hotelarstwie, gastronomii i firmach doradczych.
– Trzeba pamiętać, że my rejestrujemy rzeczywistość z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Tak więc problemy z regulowaniem zobowiązań pojawiły się już pod koniec 2021 roku, a w 2022 roku się nasiliły. Niestety rok 2023 pod tym względem rysuje się w czarnych barwach. Dłużników będzie przybywać, wzrośnie liczba upadłości – prognozuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Trzeba mieć na uwadze, że problemy z długami różnie wyglądają w rożnych częściach kraju. Ludzie, wbrew temu co się powszechnie mówi, nadal biorą sporo kredytów, jednak już nie hipotecznych, a ratalnych.
– Ostatni kwartał roku to żniwa kredytowe. O ile liczba wniosków o kredyt hipoteczny dramatycznie spadła, to o blisko jedną czwartą wzrosła liczba udzielonych kredytów ratalnych. Co ciekawe notujemy znacznie większy, bo 26-procentowy, wzrost odpytań o klientów ze strony firm świadczących usługi odroczonych płatności – dodaje Adam Łącki.
Eksperci są zdania, że firmy windykacyjne będą miały znacznie więcej zleceń w 2023 r. niż w 2022 r.
– Przewidujemy także zwiększoną aktywność wierzycieli w sektorze MŚP. Będzie nie tylko więcej spraw przekazywanych do windykacji i na wyższe kwoty, ale też sprawy te będą przekazywane szybciej. To jest pewnego rodzaju reguła: kiedy na rynku dzieje się źle, to wyrozumiałość dla dłużników gwałtownie się kurczy - wyjaśnia Jakub Kostecki z Inkasso. - Wierzyciele obawiają się, że im później upomną się o swoje, tym mają mniejsze szanse na odzyskanie pieniędzy – dodaje.
justyna.f@bialystokonline.pl