Funkcjonowanie PSZOK-ów jest jednym z elementów prowadzonej w mieście selektywnej zbiórki odpadów. Od lipca obejmie ona segregację suchych surowców (papier, plastik, drobny złom), szkła opakowaniowego, odpadów zielonych i wielkogabarytowych. Dodatkowo w Białymstoku działa ponad 600 gniazd, a uzupełnieniem całego systemu są właśnie PSZOK-i.
- Pierwszy i w tamtym okresie jedyny w regionie PSZOK uruchomiliśmy 1 lipca 2013 r. w Hryniewiczach na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Funkcjonowanie punktu pokazało, że mieszkańcy Białegostoku są zainteresowani korzystaniem z możliwości oddania odpadów problemowych, czego dowodem jest ponad 460 ton odpadów przyjętych w punkcie - mówi Adam Kamiński, wiceprezes spółki LECH.
Teraz punkt selektywnej zbiórki odpadów powstał również w Białymstoku. Jest on czynny od wtorku do soboty w godzinach 6.00–18.00. Na podstawie umowy zawartej z firmą MPO będzie funkcjonować do końca 2017 r.
W punkcie będą nieodpłatnie przyjmowane w każdej ilości: papier i makulatura, tworzywa sztuczne, szkło, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady komunalne ulegające biodegradacji, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, tekstylia, odzież oraz odpady zielone.
ewelina.s@bialystokonline.pl