17 września to wyjątkowa data dla każdego Polaka. W tym dniu 1939 r. nasz kraj został zaatakowany przez Związek Sowiecki. Wydarzenie to zmieniło życie Polaków. Wielu z nich zostało wywiezionych na Syberię, a ci, którzy pozostali w naszym mieście nie mieszkali już w Polsce, ale w Związku Sowieckim.
Miasto Białystok przy współpracy z Białostockim Muzeum Sybiru przygotowało dla białostoczan szereg wydarzeń, które mają na upamiętnić wydarzenia z 1939 r. W tym dniu, poza rocznicą agresji sowieckiej, obchodzimy również Dzień Sybiraka.
- Musimy o tym pamiętać, ponieważ na wschodzie znów jest zagrożenie, które ujawniło się obecnie na ukrainie, białoruś jest w rękach dyktatora - powiedział podczas dzisiejszej konferencji Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.
Jak będą wyglądały obchody w tym roku?
Dziś w centrum miasta zostało ustawionych 5 tablic z archiwalnymi zdjęciami propagandowymi. Tytuł wystawy to: "Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39". Tablice znajdziemy spacerując ulicą Sienkiewicza, na rogu Lipowej i Malmeda, pod Teatrem Dramatycznym, na Rynku Kościuszki oraz w okolicach Pałacu Branickich.
- Zdjęcia zostały przerobione tak, aby były oknami do przeszłości. Można na nich zobaczyć istniejące budynki z tamtego okresu, które dzisiaj nadal mijamy przechodząc ulicami białegostoku. - poinformowała autorka koncepcji Magdalena Zięckowska-Tuchlińska
Główne uroczystości upamiętniające odbędą się 17 września pod Pomnikiem Matki Boskiej Sybiraczki w naszym mieście, a towarzyszyć im będzie wiele wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych takich jak przygotowany przez adeptów sztuki teatralnej spektakl “Sztambuch syberyjski”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie zabytkowego pamiętnika, który znajduje się wśród eksponatów Białostockiego Muzeum Sybiru.
Potomkowie Sybiraków z całego świata przyjadą do Białegostoku
15 września odbędzie się konferencja w języku angielskim, w której uczestniczyć będą potomkowie Sybiraków z całego świata, którzy opowiedzą białostoczanom swoje historie.
Białostockie muzeum Sybiru przygotowało z tej okazji również specjalną instalację świetlno-dźwiękową.
- Pamiętajmy o przeszłości żeby wyciągać wnioski w przyszłości - tymi słowami zakończył dzisiejszą konferencję Dyrektor Białostockiego Muzeum Sybiru Wojciech Śleszyński
24@bialystokonline.pl