O kilka tysięcy osób więcej odwiedza Książnicę Podlaską
Okazuje się, że w ostatnim półroczu znacząco wzrosła liczba osób korzystających z usług Książnicy Podlaskiej. Najwięcej nowych czytelników przybyło w głównej siedzibie biblioteki przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz w Filii nr 4 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej (osiedle TBS).
W pierwszym półroczu 2017 r. instytucja może się pochwalić aż 36 534 czytelnikami. Jest to o ponad 3 000 osób więcej niż w ubiegłym roku.
Co ciekawe, także liczba odwiedzin się zwiększyła, a więc częściej chodzimy wypożyczać książki. Rosnącą popularnością cieszą się też audiobooki, czasopisma oraz jednostki zbiorów specjalnych (np. nuty czy płyty CD bądź winylowe).
W tym roku było też o 12 000 więcej odwiedzin czytelni Książnicy niż w ubiegłym roku analogicznym.
Zdaniem pracowników biblioteki, wzrost zainteresowania nią jest spowodowany "szeregiem przemyślanych i długofalowych działań". Więcej uwagi poświęcono bowiem zakupom zbiorów, by oferta była jak najbardziej bogata. Wydano na to aż 230 000 zł. Zakupiono przede wszystkim książki (nowości z literatury pięknej, poradniki, przewodniki, literaturę piękną, książki historyczne i prawnicze oraz specjalne wydania dla osób niewidomych).
W tym roku więcej pieniędzy przeznaczono też na audiobooki i płyty z muzyką.
Czytelnicy sami mówili, co chcieliby zmienić
- Wsłuchiwaliśmy się w głosy czytelników, którzy podpowiadali, co chcieliby znaleźć na naszych półkach. - informuje dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego Jolanta Gadek. - Bezsprzecznym jest także fakt, że czytelnicy polubili wolny dostęp do książek w wypożyczalni głównej, a także ofertę czytelni głównej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie - dodaje.
Jak wynika z przeprowadzonych obserwacji, w tym roku znacznie chętniej niż w latach ubiegłych zaglądali do tego miejsca maturzyści i studenci. Także coraz więcej pań zagląda do Książnicy, by poczytać czasopisma.
Zadbano także o to, by czytelników przyciągały nie tylko bogate zbiory książkowe, ale i ciekawe wydarzenia. W tym roku we wszystkich placówkach zorganizowano aż 1278 imprez, w tym wystawy, prezentacje, spotkania autorskie, promocje książek, pogadanki konkursy, warsztaty i wiele innych. Uczestniczyło w nich ponad 25 000 osób. Od początku roku placówka zorganizowała też 5 konferencji naukowych.
Książnica dba także o współpracę z zagranicznym placówkami. W tym roku podpisano umowę m.in. z Regionalną Narodową Biblioteką "P.R. Sławejkow" w Wielkim Tarnowie. W ubiegłym roku nawiązano kontakt z biblioteką z Odessy, a we wcześniejszych latach - z placówkami w Grodnie i Wilnie.
Zobacz także: Książnica Podlaska już w nowej siedzibie. Wypożyczalnia działa.
justyna.f@bialystokonline.pl