Stanu alarmowego nie ma, ale sytuacja jest dynamiczna. Niebezpieczne mogą okazać się ewentualne intensywne deszcze (prognozowane są przelotne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem) oraz brak nocnych przymrozków. Stan poziomu wody na rzece i zalewach jest stale monitorowany.
W powietrznym patrolu terenów położonych wzdłuż rzeki Bug wziął udział wojewoda podlaski. Aby w regionie wyeliminować zagrożenia podtopieniami, zalecił powiatowym i miejskim centrom zarządzania kryzysowego (w szczególności w Siemiatyczach i w Wysokiem Mazowieckiem) monitorowanie sytuacji hydrologicznej oraz informowanie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku o ewentualnych zagrożeniach i podjętych działaniach.
Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Białymstoku poinformował, iż na terenie Podlaskiego na razie nie występuje zagrożenie powodziowe. Stwierdzenie to oparto na złożonych meldunkach przez zarządców wód z terenu województwa. Zarządcy wód na bieżąco monitorują stan bezpieczeństwa urządzeń wodnych, przygotowali również w istniejących zbiornikach naturalnych (jeziorach) i zbiornikach sztucznych rezerwę pojemnościową na przyjęcie wód roztopowych.
Wójtowie i burmistrzowie dokonali przeglądu sprzętu, materiałów i innych środków na swoim terenie oraz znajdujących się w magazynach powodziowych niezbędnych w sytuacji zagrożenia powodziowego. Gminy zaktualizowały plany ochrony przed powodzią ze szczególnym zwróceniem uwagi na liczbę osób oraz mienia przewidzianych do ewakuacji w razie zagrożenia powodziowego. Urzędy z powiatu siemiatyckiego poinformowały sołtysów wsi narażonych na ewentualne zagrożenie podtopieniem o ostrzeżeniu mieszkańców oraz zabezpieczeniu plonów i zwierząt przed zalaniem. Ustalono również sposób łączności i powiadamiania w przypadku zagrożenia.
ewelina.s@bialystokonline.pl