O 70% zwiększy się przepustowość przejścia granicznego
Aż o 70% ma się zwiększyć przepustowość po modernizacji planowanej na przejściu granicznym Polska-Białoruś w Kuźnicy Białostockiej. Remont będzie możliwy dzięki realizacji dwóch projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
We wtorek (13.02) podpisano już umowy dotyczące inwestycji.
– Realizacja przedsięwzięć pozwoli na usprawnienie obsługi przejścia granicznego, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo odpraw granicznych - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. – Zdecydowanie ma zostać poprawiona przepustowość przejścia oraz przyśpieszona kontrola oczekujących w kolejce pojazdów. Zależy nam na tym i dokładamy starań, by obsługa graniczna była jak najlepsza – dodaje.
Za projekt "Poprawa przepustowości, kontroli i bezpieczeństwa w drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej" będzie odpowiedzialne Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych i Budowlanych MIPA Leon Stankiewicz. Umowa, którą we wtorek podpisał wojewoda, opiewa na kwotę 8 999 000 zł.
Będzie też więcej pasów wjazdowych i wyjazdowych
Po remoncie przejścia zwiększy się liczba pasów drogowych – wjazdowych i wyjazdowych. Obecnie są 2, a planowane jest utworzenie 4. Powstanie także nowa wartownia dla funkcjonariuszy straży granicznej oraz nowa stalowa wiata, które będzie chroniła miejsce kontroli przed odpadami atmosferycznymi. Wybudowany będzie również nowy nowy układ ogrodzeń oraz niezbędna infrastruktura techniczna: sanitarna, elektryczna i system instalacji teletechnicznych, telewizji przemysłowej oraz drogowej.
Jeśli chodzi o "Przebudowę pawilonów kontroli celno-paszportowej", to za ten projekt będzie odpowiedzialne Centrum Informatyki ZETO. Koszt jego realizacji to 9 471 000 zł. Pieniądze te pozwolą na przebudowanie czterech pawilonów celno-paszportowych, zamontowanie wag dynamicznych oraz zbudowania dwóch zupełnie nowych pawilonów. Modernizacja umożliwi Straży Granicznej i Służbie Celno-Skarbowej na równoczesną kontrolę paszportową i celną samochodów ciężarowych. Obecnie – jak wynika z danych służb granicznych – liczba pojazdów przejeżdżających przez przejście wynosi ok. 1120, a po zakończeniu prac może się zwiększyć do ok. 2160.
Środki finansowe na realizację przedsięwzięć pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i z budżetu Wojewody Podlaskiego na 2019 rok.
Oba projekty są realizowane we współpracy ze stroną białoruską, tzn. Państwowym Komitetem Ceł Republiki Białorusi w Mińsku.
justyna.f@bialystokonline.pl