Audycja opowiada o przedwojennym życiu białostoczan widzianym z perspektywy wspomnień Michała Zalewskiego i jego losów "zwykłego chłopaka". To unikalna okazja do pokazania historii regionalnej i codzienności białostockiej.
Życiorys bohatera sprzęga się z wieloma postaciami białostockiego świata. Będąc Mistrzem Cechowym Rzemiosła Samochodowego, założył pierwszy warsztat mechaniczny w Białymstoku. W czasie wojny został aresztowany i osadzony w Ostaszkowie. Adresatem jego wspomnień, snutych w obozie, jest Józef Kajewski, który działał w Armii Krajowej i zajmował się fałszowaniem dokumentów dla podziemia. Słuchowisko opiera się na retrospekcji bohatera, który wspomina odradzający się po zaborach Białystok. Barwne życiorysy i wydarzenia budują szczególny klimat miasta na pograniczu, w którym ścierają się różne kultury.
Słuchowisko powstało dzięki współpracy z Polskim Radiem Białystok. Scenariusz przygotowały Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak. Za reżyserię odpowiada Waldemar Modestowicz, a muzykę przygotował Marek Kubik.
W głównych rolach usłyszymy Ryszarda Dolińskiego i Mateusza Smacznego - aktorów Białostockiego Teatru Lalek. Oprócz nich w słuchowisku wystąpili również: Alicja Bach, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Zbigniew Litwińczuk, Adam Milewski, Krzysztof Bitdorf, Mirosław Janczuk, Piotr Wiktorko, Maciej Zalewski. W obsadzie znaleźli się też radiowcy - Źmicier Kościn, Olga Gordiejew-Pobot, Michał Stepaniuk i Jarosław Iwaniuk. Realizatorem akustycznym słuchowiska był Paweł Antosiewicz.
Słuchowisko będzie miało premierę publiczną w najbliższy wtorek (11 grudnia) o godz. 17.00 w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Premiera antenowa odbędzie się 16 grudnia.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".
Zobacz też: Słuchowisko radiowe: Życie na zderzaku
anna.d@bialystokonline.pl