Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w ramach trzech rodzajów projektów: innowacyjnych, doradczych oraz inwestycyjno-doradczych, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa w pracy. Kwota dofinansowania zależna jest od wielkości firmy. Waha się w przedziale od 20 do 90% i od 40 do 500 tys zł.
Zainteresowanie podniesieniem bezpieczeństwa w pracy przy wsparciu ZUS było jednak wśród przedsiębiorców na tyle duże, że już dziś cała tegoroczna pula pieniędzy została zarezerwowana. Do połowy czerwca do Zakładu wpłynęło ponad 3 tys. wniosków, tj. niewiele mniej niż w całym 2015 r. Do tej pory zawarto 315 umów, a kolejne 120 przeszło pozytywną ocenę ekspertów.
Nie oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje przyjmowanie wniosków o dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo w pracy.
Zainteresowani przedsiębiorcy muszą zwrócić uwagę, że wsparcie kolejnych spływających wniosków, które zyskają pozytywną ocenę ekspertów, będzie możliwe dopiero w następnym roku. Natomiast liczba projektów, które mogą być zrealizowane w przyszłym roku, zależy od puli środków, jaką na poprawę bezpieczeństwa w pracy w budżecie ZUS uwzględni Parlament.
radoslaw.malinowski@bialystokonline.pl