Przed nami VIII Festiwal Kultury Tatarskiej

2021.06.24 07:48
Będą tatarskie tańce, dawne stroje, ułani, łucznicy na koniach, pokazy przyrządzania tatarskich potraw. To wszystko w tę sobotę i niedzielę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Przed nami VIII Festiwal Kultury Tatarskiej
Fot: Piotr Sobolewski
IV Festiwal Kultury Tatarskiej

To już ósma edycja Festiwalu Kultury Tatarskiej. Głównym organizatorem jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, współorganizatorami – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i klub AMM Archery – skupiający miłośników łucznictwa konnego.

Impreza w atrakcyjny sposób przybliża mieszkańcom regionu działalność artystyczną, zwyczaje i kuchnię Tatarów polskich. Festiwal wraca po rocznej przerwie. W ubiegłym roku pandemia nie pozwoliła na jego organizację.

Festiwal rozpocznie się w sobotę (26.06), a zakończy w niedzielę (27.06). W programie przewidziane przede wszystkim piękne stroje, muzyka i tańce przedstawicieli polskiego orientu. Na scenie zobaczymy Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk i Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk, ale też, między innymi, Joannę Brodę z Krakowa, która zaprezentuje tańce tureckie.

Przez dwa festiwalowe dni w skansenie można będzie podziwiać umiejętności kulinarne specjalistów od tak charakterystycznej kuchni tatarskiej. Przysmaki takie jak: czebureki, pilaw czy pierekaczewnik stały się jedną z wizytówek społeczności tatarskiej na Podlasiu, tym co przyciąga na organizowane przez nią imprezy spore grono smakoszy.

Ale nie tylko miłośnicy dobrego jedzenia znajdą w skansenie coś dla siebie. Jak zapewniają organizatorzy, będzie też nie lada gratka dla miłośników koni. Festiwalowi Kultury Tatarskiej towarzyszyć będą Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego, które rozpoczną się już w piątek. W sobotę, oprócz łuczników konnych – pokazy jazdy konnej i kaskaderskiej Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, w niedzielę – pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Pułku Reprezentacyjnego Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Jaki to ma związek z ideą festiwalu? Nie byłoby polskiej tradycji ułańskiej gdyby nie Tatarzy. To właśnie na wzór tatarskiej chorągwi powstały polskie formacje, a nazwa ułani pochodzi od nazwiska tatarskiego dowódcy.

W trakcie festiwalu można będzie nauczyć się strzelać z łuku i posługiwać szablą, będą pokazy kaligrafii arabskiej i zwiedzanie tatarskiej jurty. Można będzie też oglądać ptaki drapieżne i sowy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia słuchając opowieści sokolników o ich zwyczajach, a ponieważ trwa właśnie słoneczna promocja - wstęp na teren skansenu kosztuje 2,5 zł od osoby.

Patronujemy temu wydarzeniu.

PROGRAM FESTIWALU

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1594 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39