Problem marnowania żywności staje się coraz bardziej powszechny. Każdego dnia setki kilogramów produktów spożywczych niesprzedanych przez m.in. supermarkety trafia do śmietników. Jednak znaczna część wyrzucanego jedzenia nadaje się do spożycia i mogłaby trafić na talarze osób potrzebujących. Wiele inicjatyw angażujących się w ratowanie jedzenia często nie mają odpowiednich sprzętów do ich przechowywania. Z ustaleń Banków Żywności wynika, że aż 40% z nich nie ma lodówki.
Wsparcie dla 470 osób
Dla Stowarzyszenia Wspierania Środowisk Lokalnych "Aktywne Osiedle" w Białymstoku została przekazana nowa lodówka. Placówka ma pod opieką ok. 470 osób oraz angażuje się w pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, a także osobom niepełnosprawnym.
- Nasza organizacja codziennie realizuje odbiory żywności krótkoterminowej z czterech okolicznych Biedronek i przekazuje ją najbardziej potrzebującym osobom. Do końca 2020 r. Stowarzyszenie przekazało aż 38 tys. kg żywności o wartości ponad 587 tys. zł. Nie posiadaliśmy wystarczającej ilości chłodziarek, dlatego dotychczas nasza działalność była mocno ograniczona. Nowa lodówka pozwoli nam gromadzić większą ilość żywności, a dzięki temu będziemy mogli udzielić pomocy większej ilości potrzebujących osób – mówi Joanna Porwisiak-Lewszuk ze Stowarzyszenia Wspierania Środowisk Lokalnych "Aktywne Osiedle" w Białymstoku.
"Przechowuję, nie marnuję"
Grupa Amica od blisko 3 lat współpracuje z Bankami Żywności oraz prowadzi własną kampanię "Przechowuję, nie marnuję". Dlatego, do organizacji wspieranych przez Banki Żywności, przekazała 15 lodówek, dzięki którym jedzenie dłużej może zachować świeżość. Jedna z nich trafiła do Białegostoku.
- Cieszymy się, że mogliśmy przekazać sprzęt, który odpowiada na potrzeby organizacji. Tego typu materialne wsparcie ma realny wpływ na zmniejszenie skali marnowania żywności – mówi Małgorzata Fuszpaniak, menedżer do spraw komunikacji kategorii.
Z opublikowanego przez Federację Banków Żywności raportu "Nie marnuj jedzenia 2020" wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków przyznaje się do wyrzucania żywności.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl