Przebadają kilkaset osób. Na nowotwory szyjki macicy, piersi, jelita grubego, skóry i płuc

2020.02.12 15:06
Szyjki macicy, piersi, jelita grubego, skóry i płuc - te nowotwory mają być szansę szybciej wykryte a co za tym idzie wyleczone. Białostockie Centrum Onkologii zapewni badania, ale też wyedukuje.
Przebadają kilkaset osób. Na nowotwory szyjki macicy, piersi, jelita grubego, skóry i płuc
Fot: Dorota Mariańska

BCO rozpoczęło realizację nowych projektów z zakresu profilaktyki nowotworów, z których skorzysta blisko 10 tys. mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego. W sumie będą kosztować 6,5 mln zł, zdecydowaną większość tych kosztów pokryją fundusze unijne.

"Zrób cytologię"

Pierwszy zakłada zrekrutowanie i wyedukowanie 2000 kobiet w wieku 25-59 lat, z których 545 otrzyma wsparcie w postaci badania cytologicznego.

- Niestety kobiety nie zgłaszają się na badania ginekologiczne/cytologiczne w stopniu zadowalającym. Świadomość społeczeństwa jest wciąż bardzo niska. W Polsce w skali roku na raka szyjki macicy umrze ok. 1700 kobiet, natomiast zachoruje ok. 3 tys. Dlatego w ramach projektu lekarze POZ, którzy zostaną przez nas uprzednio przeszkoleni, będą uświadamiać pacjentki i kierować na badania do naszego ośrodka – mówił dr n. med. Rafał Kisielewski z oddziału onkologii ginekologicznej BCO.

Zrób mammografię"

W ramach drugiego programu dotyczącego profilaktyki raka piersi będą przeprowadzone działania edukacyjne dla 1500 kobiet w wieku 50-69 lat oraz wykonane badania u co najmniej 500 kobiet.

- Samobadanie piersi to pierwszy etap w profilaktyce raka piersi. Badania wykazały, że kobiety, które badają się regularnie, wykrywają zmiany 3 razy mniejsze niż kobiety, które badają się nieregularnie lub wcale - podkreśla dr Tomasz Łobacz z zakładu diagnostyki obrazowej BCO.

"Zrób kolonoskopię"

Kolejny program ma na celu przeprowadzenie działań edukacyjnych dla 2000 osób w wieku 50-65 lat (lub 40-49 lat, jeśli u krewnego I stopnia wykryto raka jelita grubego) oraz przeprowadzenie badań u co najmniej 1000 osób.

- Z ponad 1000 osób, które zgłosiły się na profilaktyczną kolonoskopię, u prawie 30% stwierdziliśmy zmiany przednowotworowe łagodne. U czterech pacjentów wykryliśmy zmiany nowotworowe, które zostały wyleczone. Edukacja społeczeństwa sprawia, że pacjenci są bardziej świadomi i chętniej zgłaszają się na badania - zaznaczyła dr n. med. Grażyna Piotrowska-Staworko, kierownik pracowni endoskopii BCO.

Nowotwory skóry i płuc

Oprócz tego nasi onkolodzy będą prowadzili program profilaktyczny nowotworów skóry. W jego ramach będą przeprowadzone działania edukacyjne dla 2880 osób oraz wykonane badania przesiewowe przy pomocy dermatoskopu bądź wideodermatoskopu wraz z konsultacją lekarza specjalisty (dermatologa bądź onkologa) dla 1920 osób.

Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuc obejmuje wykonanie badań Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK) dla 1300 osób.

- Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. W Polsce rozpoznaje się go u ok. 22 tys. osób rocznie, w naszym województwie u ok. 700. Jest to nowotwór, który daje największy odsetek zgonów, ponieważ diagnozowany jest w zbyt późnym okresie choroby - dr hab. n. med. Ewa Sierko, zakład radioterapii BCO. - Nasz projekt oferuje wykonanie niskodawkowej tomografii komputerowej, co daje możliwość zdiagnozowania i wykrycia małych guzków w płucu.

Program dedykowany jest populacji palącej w wieku 55-74 lata, która pali przynajmniej 20 paczkolat, tj. 20 lat po 1 paczce papierosów dziennie lub 10 lat po 2 paczki.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1661 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39