Jak podkreśla płk Wiesław Smolski, pracownik LO NWSP, celem naszej szkoły jest kształcenie młodzieży na poziomie licealnym z praktycznym przygotowaniem do zawodu. Dlatego też uczniowie łączą naukę zgodnie z wybranym kierunkiem kształcenia i z dodatkowymi zajęciami praktycznymi z zakresu funkcjonowania konkretnych służb mundurowych lub pracy psychologa i pedagoga.
Profil mundurowy
W klasie mundurowej edukacja specjalistyczna prowadzona jest tak, aby absolwentów profesjonalnie przygotować do egzaminów wstępnych do służb mundurowych oraz kierunków studiów.
Na pierwszym roku zajęcia specjalistyczne ukierunkowane są na zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z pracą w wojsku i straży granicznej, a w szczególności wyszkolenie ogólnowojskowe, strzeleckie, topograficzne, chemiczne, saperskie, walka wręcz, rozpoznanie, ochrona granicy. Podsumowanie rocznego szkolenia specjalistycznego jest realizowane w ramach tygodniowego obozu szkoleniowego na poligonie.
Drugi rok nauki to ukierunkowanie kadetów na zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z pracą w policji, a w szczególności z wiedzą o tej służbie i bezpieczeństwem publicznym. Zajęcia specjalistyczne zakończą się tygodniową praktyką w ośrodkach policji.
Natomiast trzeci rok to zajęcia specjalistyczne, które obejmują problematykę związaną z pracą w państwowej straży pożarnej, a w szczególności ratownictwo, ochrona ludności, obrona cywilna, pomoc medyczna i zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.
Podsumowaniem 3-letniej edukacji specjalistycznej klasy mundurowej jest udział kadetów w Olimpiadzie wiedzy o obronności i bezpieczeństwie państwa.
Profil psychologiczno-pedagogiczny
Dla kogoś, kto interesuje się człowiekiem, lubi siebie, jest ciekawy świata i otwarty na innych, to może być zawód psychologa lub pedagoga.
Uczniowie podejmujący naukę w klasie o profilu psychologiczno-pedagogicznym, poza ogólną wiedzą z języka polskiego, nauk ścisłych i języków nowożytnych, nabywają podstawową wiedzę na temat pracy psychologa i pedagoga. Programy kształcenia przygotowane są adekwatnie do zmieniającej się rzeczywistości i uwzględniają aktualne problemy społeczne w obszarze szeroko pojętej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W ramach zajęć realizowane są praktyki w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, instytucjach interwencji kryzysowej, świetlicach środowiskowych i socjoterapeutycznych. Uczniowie zdają maturę na ogólnych zasadach, co pozwala podjąć naukę na wybranych studiach wyższych, a opanowany materiał w trakcie toku kształcenia pozwala lepiej radzić sobie w przyszłej pracy zawodowej.
Edukacja specjalistyczna prowadzona jest przez wykwalifikowanych psychologów, pedagogów oraz żołnierzy i funkcjonariuszy zawodowych.
Dodatkowe umiejętności
Ponadto w ramach zajęć kadeci nabywają szereg umiejętności i technik z różnych sportów walki, ratownictwa oraz survivalu. Dodatkowo, kadeci mogą uczestniczyć w kołach naukowych Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku, tj. Kryminalistyki, Psychologii, Wolontariuszy.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.liceum.nwsp.pl oraz pod numerem tel. 85 742 01 99 wew. 18.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]