W programie mogą wziąć udział kobiety, które nie powróciły do pracy po urodzeniu dziecka lub które wychowują co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia.
- Z naszych obserwacji wynika, iż kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły zatrudnienia bądź samotnie wychowują dziecko, mają utrudniony dostęp do rynku pracy. Część kobiet świadomie rezygnuje z pracy, chcąc zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę - tłumaczy Jolanta Tulkis, rzecznik prasowy PUP w Białymstoku. - Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, iż niektórzy pracodawcy obawiają się zatrudniać matki ze względu na ich zmniejszoną dyspozycyjność, zmęczenie związane z wychowaniem dziecka oraz częste nieobecności w pracy związane z opieką nad dzieckiem. W większości jednak pracodawcy cenią matki-pracownice, ponieważ są bardziej odpowiedzialne, lojalne wobec firmy, lepiej zorganizowane, co wiąże się z koniecznością wykonywania obowiązków rodzinnych i zawodowych - dodaje.
Kobiety, które zostaną zakwalifikowane do programu, zostaną objęte usługą pośrednictwa pracy oraz doradztwa zawodowego. Elementem specyficznym finansowanym w przypadku dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej jest wsparcie pomostowe w wysokości 3000 zł przeznaczone na: wynajem lokalu, składkę ZUS, pokrycie kosztów usługi księgowej.
- Programem możemy objąć 5 kobiet i proponujemy dotację w wysokości do 20 tys. zł na założenie własnej działalności gospodarczej, co umożliwi im elastyczne łączenie obowiązków rodzinnych z pracą zawodową - informuje Tulkis.
Na koniec lipca zarejestrowanych w PUP w Białymstoku było prawie 24 tys. osób, w tym 10 791 kobiet - czego 2 189 z nich nie podjęło zatrudnienia po urodzeniu dziecka.
malgorzata.c@bialystokonline.pl