Poseł PO Robert Tyszkiewicz twierdzi, że program dla Puszczy Białowieskiej został ograniczony. Złożył w tej sprawie interpelację, a o zmianie planów dowiedział się z Ministerstwa Środowiska.
Przypomnijmy, że rok temu "Program Zintegrowany Puszcza Białowieska – Leśne Dziedzictwo Europy" został przyjęty przez rząd, podpisany przez samorządowców oraz marszałka województwa. Zakładano, że będzie on opiewał na kwotę 130-140 mln zł.
- Z najwyższym niepokojem stwierdzam, że z odpowiedzi z Ministerstwa Środowiska wynika, że program uległ znacznej redukcji, ze 130 mln pozostało 9 mln 16 tys. zł. Gdzie się podziało pozostałe 120 mln zł? Dowiedziałem się, że znacznie ograniczone zostały cele projektu. Nie ma już inwestycji, które mają służyć tworzeniu nowych miejsc pracy, rozwojowi gospodarczemu, badaniom naukowym. Jak dotąd jedynym realnym działaniem rządu Prawa i Sprawiedliwości na obszarze Puszczy Białowieskiej było zwiększenie norm wycinki drzew – mówi Robert Tyszkiewicz.
Sceptyczny co do przedsięwzięcia jest również Włodzimierz Pietroczuk, radny sejmiku wojewódzkiego:
- Nie bardzo wierzę w to, że ten program zostanie zrealizowany. Należałem do grona współtwórców tego programu i wydaje mi się, że jeśli nawet te przedsięwzięcia, które zostały zaplanowane, jakimś cudem będą wykonane, to zabraknie tu rzeczy najważniejszych, rzeczy, które generują rozwój.
Z informacji udostępnionych przez posła Roberta Tyszkiewicza wynika, że w ramach zaktualizowanego programu dla Puszczy Białowieskiej wykonanych zostanie 6 zadań (pierwotny plan zakładał realizację 30): utworzenie centrum edukacji i wspierania projektów przyrodniczych (planowane jest stworzenie możliwości podglądania mrówek w mrowisku, pszczół w ulu oraz modeli nor zwierząt żyjących pod powierzchnią ziemi), budowa ścieżki edukacyjnej w koronach drzew, utworzenie kompleksu edukacyjno-turystycznego "Jagiellońskie", rewitalizacja szlaku turystyczno-edukacyjnego "Szlak dębów królewskich" oraz Wąskotorowych Kolejek Leśnych, a także utworzenie wielofunkcyjnego campingu leśnego w Hajnówce.
Realizacją przedsięwzięć ma zająć się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i jednostki jej podległe: nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka.
dorota.marianska@bialystokonline.pl