Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku wznowił nabór wniosków w ramach programu "Czyste powietrze".
- Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna - zapewnił minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane drogą elektroniczną lub – w przypadku gdy dana osoba nie ma możliwości złożenia dokumentu drogą elektroniczną – w formie papierowej. O pieniądze m.in. na wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz na zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych.
Do końca ubiegłego roku Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, łącznie, w całym kraju przyjęły formalnie ponad 25 tys. wniosków, które są cały czas weryfikowane. Podpisywane są też pierwsze umowy.
- Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio – ponad 3,5 tys. oraz ponad 2,3 tys. wniosków - zaznaczył jednocześnie prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda.
Program "Czyste powietrze" będzie realizowany przez dziesięć lat, a łączne działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł. Ministerstwo Środowiska zakłada, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem przedsięwzięcia jest m.in. "zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych".
Zobacz też: Dotacje na wymianę pieców i termomodernizacje. Na spotkaniu poznasz szczegóły
dorota.marianska@bialystokonline.pl