Do udziału w nim trafią trzy z nich wybrane przez regionalną kapitułę.
Do Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w tym roku wpłynęło blisko 20 propozycji właściwie z całego regionu. I tak Hajnówka i okolice chwalą się Międzynarodowym Festiwalem "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej oraz Międzynarodowymi Spotkaniami ze Sztuką Ludową "Z wiejskiego podwórza". Znad Narwi pochodzą produkty "Obwodnica Turystyczna Narwiańskiego Parku Narodowego", "Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach", "Spływ kajakowy Doliną Górnej Narwi", "Szlak najdzikszej rzeki Europy - Żegluga narwiańska", "Szlak Militarny Doliny Narwi" oraz "Suraż - zaginione Światy". Z kolei znad Biebrzy - "Przystanek Biebrza". Wigierski Park Narodowy z kolei próbuje sił ze swoimi ścieżkami edukacyjnymi.
Południe województwa wystawia swój "Szlak nadbużańskich grodzisk", natomiast północ - Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szelmencie i Suwałki Blues Festiwal. Pozostałe produkty to "Skarby dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz tajniki zdrowia, urody i wychowania pod jednym dachem" w Wiejskich Domach Pracy Twórczej w Rodzinnym Gospodarstwie Ekoturystycznym "Uroczanka" w Okopach, zgłoszony przez gminę Narewka "Stary Dwór Ośrodek Rekreacyjno -Turystyczny", "Zajazd Kasztelan Wiski" oraz "Las przyjazny turystom" w Poczopku, wreszcie "Wycieczki z przewodnikiem po Białymstoku" i "Aktywny dzień w dolinie Narwi" zgłoszone przez białostocki oddział PTTK.
A już 20 sierpnia kapituła wybierze dziesięć produktów turystycznych, które otrzymają wyróżnienia Marszałka Województwa Podlaskiego, zaś trzy najlepsze spośród nich wezmą udział w etapie ogólnopolskim ubiegając się o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.
Konkurs ma na celu wyłonienie w danym roku najbardziej nowatorskich i przyjaznych turystom produktów turystycznych, które wpłyną na wzrost atrakcyjności województwa podlaskiego.