Na powierzchni ponad 220 m2 Centrum Energii Odnawialnej zlokalizowanych zostanie szereg pracowni. W nich, już na początku przyszłego roku, mają się rozpocząć szeroko zakrojone badania - przede wszystkim dotyczące wykorzystania odpadów do produkcji energii.
Powstaną instalacje do przygotowywania biomasy odpadowej, aby umożliwić ich dalszą obróbkę - do postaci paliw II generacji. Te będą mogły być wykorzystywane do zasilania takich urządzeń, jak mikroturbiny czy silniki gazowe. W laboratorium powstanie również prototyp mikrosiłowni kogeneracyjnej wykorzystującej niskowrzący czynnik roboczy.
W suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania w zakresie wytwarzania energii. Jedną z technologii będzie tzw. pryzma energetyczna, w której proces przebiega jak w typowej biogazowni, lecz do wytwarzania biogazu wykorzystuje odpady komunalne. Wszystko to w jednym z 4 laboratoriów PNTPW, których budowa właśnie dobiega końca.
W Centrum Energii Odnawialnej zostanie wydzielonych szereg pracowni. W największej z nich - analitycznej - znajdą się instalacje do przygotowania biomasy. Powstaną też: pracownia przygotowania, analizy i suszenia biomasy oraz procesów kogenercyjnych, a także pomieszczenie wizualizacji i sterowania procesem pryzmy energetycznej oraz pomieszczenie dygestorium wraz ze sterowaniem komputerowym. W laboratorium znajdzie się ponadto archiwum opracowanych wyników badań i pomieszczenie pieców.
Zainteresowane zastosowaniem rozwiązań firmy i instytucje będą mogły w obejrzeć w Parku specjalnie przygotowane prezentacje. Zobaczą, jak działają poszczególne instalacje i poznają ich zastosowania.
Co na tym zyska nasz region? Przede wszystkim będziemy mogli się pochwalić odbywająca się właśnie na Suwalszczyźnie proekologiczną działalnością, w której wykorzystane zostaną najnowocześniejsze technologie. Dzięki rozwojowi przemysłu związanego z wykorzystaniem odpadów, stanie się on jeszcze bardziej ekologiczny.
ewelina.s@bialystokonline.pl