Problem smogu w Białymstoku. Polska 2050 chce wprowadzenia uchwały antysmogowej

2021.03.29 17:16
W poniedziałek (29.03) członkowie Stowarzyszenia Ruchu Polska 2050 z Białegostoku przedstawili podjęte działania w ramach kontraktu obywatelskiego "M(nie)J Truję". Radny sejmiku Maciej Żywno w tej sprawie wystosował interpelację do marszałka.
Problem smogu w Białymstoku. Polska 2050 chce wprowadzenia uchwały antysmogowej
Fot: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne

Problem smogu wraca jak bumerang

Blisko trzy tygodnie temu lider Stowarzyszenia Polska 2050 Szymon Hołownia zainstalował w Białymstoku czujnik powietrza. Zobacz więcej: Polska 2050 będzie walczyć ze smogiem w Białymstoku. Szymon Hołownia: "To duży problem".

Mariusz Konopko lider kontraktu obywatelskiego o nazwie "M(nie)J Truję" uważa, że problem smogu wraca rokrocznie w okresie grzewczym, a tym samym nęka białostoczan.

- Jako mieszkaniec Jaroszówki doświadczam tego problemu na własnej skórze. Ja i inni mieszkańcy zauważamy, że ten stan się pogarsza, a działania miasta są niewystarczające – podkreślił Mariusz Konopko.

Dodał, że zgodnie z najnowszymi raportami 55% budynków jednorodzinnych w Polsce wyposażone są w kotły na paliwa stałe, które nie spełniają norm ekologicznych. Łączna liczba pieców wymagających wymiany to niemal 3 mln z czego ponad 9,4 tys. w Białymstoku.

- Naszą intencją jest, aby te kopciuchy były jak najszybciej wymienione. Kontrakt obywatelski uruchomiliśmy w marcu, natomiast intensywne prace trwały pół roku wcześniej. Obecnie prowadzimy stały monitoring z 13 czujników smogu w mieście. Dane potwierdzają, że problem ze smogiem jest poważny. Okazuje się, że białostocki smog jest dość nieśmiały, przychodzi wieczorową porą – stwierdził lider kontraktu.

Na osiedlu Jaroszówka od października do połowy marca prowadzono pomiary pyłów. Ze 140 dni pomiarowych wskaźnik przekraczał PM2,5 przez 125 dni. Warto podkreślić, że takie stężenie pyłów zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Uchwała antysmogowa

"Obecnie większość regionów w Polsce mierzy się z tym problemem, wykorzystując różne narzędzia. Jednym z tych narzędzi jest uchwała antysmogowa. Większość sejmików wojewódzkich podjęła stosowne akty prawne kierunkowo eliminując skutki smogu" - pisze Maciej Żywno radny Sejmiku Województwa Podlaskiego w interpelacji skierowanej do marszałka Artura Kosickiego. Nasz region jako jeden z nielicznych nie wprowadził takiej uchwały.

- Apeluję do zarządu województwa o rozpoczęcie prac nad uchwałą antysmogową. Zależy nam na tym, aby była dobrze skonstruowana, a przede wszystkim skonsultowana z mieszkańcami i ekspertami - mówił Maciej Żywno.

Radny sejmiku chce się dowiedzieć od marszałka m.in. kiedy zarząd zamierza podjąć prace nad przygotowaniem uchwały antysmogowej.

"Polska znajduje się w czołówce państw, które najmocniej odczują skutki smogu w obecnym sezonie grypowym połączonym z panującą na świecie pandemią. W zestawieniu państw znalazła się na drugiej pozycji na świecie, a uśredniona wartość to 28%. Blisko 1/3 zgonów z powodu nowego koronawirusa może mieć związek z poziomem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju" - czytamy w interpelacji.

Natomiast Maciej Biernacki radny Białegostoku przygotował stanowisko Rady Miasta Białegostoku wzywające zarząd województwa podlaskiego do rozpoczęcia prac nad uchwałą antysmogową.

- Białystok miał szansę przystąpić do programu "Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku", który w kompleksowy sposób podchodził do radzenia sobie ze smogiem w mieście – poinformował. - W deklaracjach wszystkich partii politycznych w Polsce smog został zauważony jako problem, tym bardziej mam nadzieję, że radni z większą uwagą i zrozumieniem podejdą do tego dokumentu - podsumował Maciej Biernacki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1648 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39