Interpelacja złożona
Radni miejscy z Polski 2050 złożyli interpelację skierowaną do prezydenta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego. Chcą, by powołał rzecznika praw osób niepełnosprawnych.
"Wnosimy o jak najszybsze przeprowadzenie naboru na to stanowisko. Jednocześnie pragniemy zauważyć, że niezmiernie istotne jest, by kandydaci byli osobami obeznanymi z problemami i wiarygodnymi dla środowiska osób niepełnosprawnych. Proponujemy by w przypadku powołania komisji konkursowej włączyć w jej skład przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się wyżej wymienioną tematyką" - napisali radni w interpelacji.
- Pomimo zapowiedzi rzecznika prasowego prezydenta, że po wyborach samorządowych wakat ten zostanie uzupełniony, tak się nie stało. W naszej ocenie, dzisiaj interesy osób niepełnosprawnych nie są dostatecznie dobrze reprezentowane w naszym mieście - stwierdził radny miejski Tomasz Kalinowski.
Prezydent nie powoływał nowej osoby przed wyborami, ponieważ obawiano się, że gdyby inna osoba wygrała, wówczas nowo wybrany pełnomocnik musiałby przerwać pełnienie swojej funkcji.
Dostosowanie budynków do potrzeb
Radni tłumaczą, że wciąż wiele budynków w Białymstoku wymaga poprawy architektonicznej i odpowiedniego dostosowania do osób z ograniczeniami. Jednym z takich budynków jest Departament Geodezji Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 2.
- Większość budynków jest dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, jednakże ten akurat nie jest. Brakuje nam w mieście takiej osoby, która zawsze by zawalczyła i zwracała uwagę na tego typu sprawy - mówił Maciej Biernacki, radny miejski.
Jego zdaniem, osoba zajmująca się tymi kwestiami, na pewno trzymałaby rękę na pulsie i wszystkie sprawy doprowadzała do końca.
- Szczerze mówiąc ludzie, którzy nie zetknęli się z niepełnosprawnościami czy osobami, które mają pewne niepełnosprawności, nie bardzo wiedzą, z jakimi problemami te osoby się spotykają. Chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami, miały w urzędzie taką osobę, do której mogłyby się zgłosić ze swoimi problemami, ze sprawami, które ich dotyczą, ale które gdzie indziej nie były rozwiązane – podkreślił Grzegorz Sterkowiec.
Pełnił funkcję przez 3 lata
Od września 2015 r., do października 2018 r. istniało stanowisko pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych przy prezydencie Białegostoku. Był nim Adam Kujawa, wieloletni pracownik Departamentu Spraw Społecznych. Zajmował się m.in. interwencjami i udzielaniem pomocy w rozwiązywaniu problemów osób niepełnosprawnych, a także inicjowaniem działań na ich rzecz w Białymstoku.
- Był świetnym pełnomocnikiem do spraw osób niepełnosprawnych. Niestety sprawy prywatne i zdrowotne sprawiły, że musiał zaprzestać pełnienia swojej roli. Angażował się w wiele akcji promocyjnych, nawet w skali ogólnopolskiej - poinformował Maciej Biernacki.
W jego opinii, Adam Kujawa był przede wszystkim wiarygodny, ponieważ sam doświadczył pewnych ograniczeń, a z drugiej strony był zawsze zaangażowany i skuteczny w swoich działaniach.
- Mamy nadzieję, że następca będzie równie fantastyczny. Panie prezydencie już czas wrócić do tego tematu. Liczymy na Pana - podsumował radny.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl