Prestiżowy Konkurs Młodych Dyrygentów rusza niebawem

2022.05.10 16:26
15 maja rozpocznie się już VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską. Jest to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie, które może stać się przepustką do światowej kariery dla młodych adeptów sztuki dyrygenckiej.
Prestiżowy Konkurs Młodych Dyrygentów rusza niebawem
Fot: Anna Kulikowska
Od lewej: Violetta Bielecka oraz Mirosław Jacek Błaszczyk

Aż 60 zgłoszeń do konkursu

W skali kraju Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyregentów porównywany jest jedynie z Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W tym roku o tytuł najlepszego rywalizować będzie w Białymstoku 24 młodych dyrygentów.

Na konkurs wpłynęło aż 60 zgłoszeń, co świadczy o tym, iż wydarzenie to cieszy się niezwykłą popularnością w środowisku dyrygentów. Koncert inaugurujący odbędzie się w niedzielę (15.05) w Sali Koncertowej na ul. Podleśnej 2 o godz. 19:00. Natomiast wszystkie przesłuchania konkursowe będą odbywać się w dniach 16-19 maja na Dużej Sali przy ul. Odeskiej 1. W przesłuchaniach może wziąć udział publiczność, wstęp jest wolny.

- Przed nami VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego, jednego z najważniejszych konkursów w Polsce, a będącego jednocześnie etapem wstępnym do ewentualnego udziału naszych laureatów w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia był Mirosław Jacek Błaszczyk. Misją konkursu jest prezentacja i opieka nad młodymi talentami dyrygenckimi i nad wzbogacaniem ich umiejętności - mówiła dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, prof. Violetta Bielecka.

Konkurs jest niezwykłą szansą dla młodych dyrygentów. Przede wszystkim mogą mieć oni styczność z "żywą" orkiestrą i sprawdzać swoje umiejętności.

By nie być dyrygentem w teorii

- Możemy być dumni, że aż 60 młodych kandydatów zgłosiło się do tego konkursu. To świadczy o tym, że młodzi ludzie poszukują szansy pokazania się. A co za tym idzie - jest to możliwość kształtowania swojej osobowości artystycznej poprzez koncerty. To nie tylko kwestia nagród, ale także możliwość poznania dyrektorów filharmonii i może któryś z uczestników im się spodoba i zaproszą go do siebie - podkreślał prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

Prof. Błaszczyk kładzie szczególny nacisk na fakt, iż młodzi adepci sztuki dyrygenckiej dzięki konkursowi mają możliwość obcowania z całym orkiestrowym instrumentarium.

- Dyrygent bez orkiestry jest dyrygentem w teorii. Dopiero praktyka czyni mistrza. I te próby i koncerty są najważniejsze dla młodych ludzi - dodał prof. Błaszczyk.

W jury konkursu zasiądą kierownicy wszystkich katedr dyrygentury w Polsce, czyli Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta, Sylwia Janiak-Kobylińska, Warcisław Kunc, Marek Pijarowski, Jacek Rogala, Piotr Sułkowski i Monika Wolińska. Przewodniczyć jury będzie Mirosław Jacek Błaszczyk - kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Program konkursu

Program konkursu jest interesujący. Każdy dyrygent wybierze dwa utwory z grupy A (Carl Maria von Weber – Uwertura do opery "Wolny strzelec", Gioacchino Rossini – Uwertura do opery "Semiramida", Władysław Żeleński – Uwertura charakterystyczna "W Tatrach" op. 27) i dwa z grupy B (Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 41 "Jowiszowa" C-dur KV 551, Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur "Eroica", Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll "Szkocka" op. 56), po czym wylosuje po jednym z wybranych utworów z każdej grupy. Na opracowanie ich z orkiestrą ma nie więcej niż 30 minut.

Do drugiego etapu przesłuchań (18 i 19 maja), zakwalifikuje się ósemka najlepszych uczestników. W tym etapie z repertuaru z grupy A uczestnik wybiera dwa utwory (Antonin Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88, Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36, Johannes Brahms – I Symfonia c-moll op. 68), po czym losuje jeden do zaprezentowania; z utworów z grupy B natomiast uczestnicy wylosują po jednym utworze (Henryk Wieniawski – Fantazja brillante op. 20 na motywach z opery Faust Ch. Gounoda, Witold Lutosławski – Partita na skrzypce i orkiestrę).

Kto w tym roku zdobędzie tytuł najlepszego dyrygenta młodego pokolenia, dowiemy się wieczorem 19 maja, po obradach jury. Wręczenie nagród i uroczysty koncert laureatów odbędzie się 20 maja o godz. 19:00 w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 15, 10 i 5 tys. zł. Laureat pierwszej nagrody otrzyma także możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1569 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39