Duże wyróżnienie od ministra rozwoju i technologii
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny otrzymał od ministra rozwoju i technologii akredytację Ośrodka Innowacji w ramach "usług doradczych w zakresie innowacji oraz usług wsparcia innowacji wykorzystywanych w działaniach realizowanych w ramach funduszy europejskich na lata 2014-2020". Dotychczas takie wyróżnienie przyznano jedynie 5 parkom nauko-technologicznym w kraju.
- Bardzo się cieszę z tego osiągnięcia i gratuluję. Białostocki Park Naukowo-Technologiczny od początku istnienia wspomaga rozwój przedsięwzięć opartych na nowoczesnych technologiach. Spełnia to zadanie w sposób znakomity, a tym samym wykorzystuje i jednocześnie wzmacnia potencjał rozwojowy naszego miasta i regionu – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Należy też podkreślić, że nie jest to pierwszy sukces Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Placówka już kilkukrotnie była doceniana i nagradzana.
- Poczynając od 2015 roku trzykrotnie otrzymywaliśmy certyfikaty potwierdzające spełnienie standardów jakości działania ośrodków innowacji, przyznawane przez Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce. Ciągle się rozwijamy, zdobywamy nowe doświadczenia, a wypracowane przez nas standardy działalności przynoszą efekty. Dlatego jest nam niezmiernie miło, że docenieni zostaliśmy przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii – przyznaje Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T.
W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym obecnie działa 70 przedsiębiorstw, z czego 40 to startupy. Te drugie szczególnie mogą liczyć na wspieranie ich innowacyjnych pomysłów. Aczkolwiek BPN-T wspiera też marki z ugruntowaną już pozycją.
BPN-T realizuje projekt wspierający innowacyjne pomysły
Aktualnie placówka realizuje projekt Hub of Talents 2, który ma na celu wyinkubowanie w regionie 270 nowych spółek. Dzięki tej inicjatywie osoby mające pomysł na nowy, innowacyjny biznes mogą liczyć na wsparcie i pomoc w jego realizacji.
- Do tej pory inkubację w projekcie Hub of Talents 2 pozytywnie ukończyło blisko 200 startupów. Najlepsze z nich mogą liczyć na dofinansowanie do miliona złotych z poddziałania 1.1.2. Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej. Udało się je uzyskać już 54 spółkom, na łączną wartość ponad 50 mln złotych – wylicza Anna Daszuta-Zalewska.
BPN-T skupia się nie tylko na pomocy przedsiębiorcom, ale też kreowaniu postaw przedsiębiorczych wśród społeczeństwa, szczególnie dzieci, młodzieży i studentów. Ułatwia dostęp do nowoczesnej infrastruktury, wiedzy oraz technologii.
BPN-T jest również operatorem Epi-Centrum Nauki. Jest to miejsce, w którym białostoczanie mogą przenieść się w świat nauki, a najmłodsi mogą poznać poprzez zabawę i doświadczenia prawa fizyki czy rozbudzić swoje zainteresowanie naukami ścisłymi.
justyna.f@bialystokonline.pl