Na Uniwersytecie w Białymstoku najwięcej chętnych zarejestrowało się na prawo – 557 kandydatów. Na drugim miejscu uplasowała się ekonomia – 520 osób, a na trzecim – kryminologia, na którą jest 502 chętnych. To właśnie na tym kierunku jest największa konkurencja – o jedno miejsce walczy 10 osób. 7 osób na miejsce to wynik, jaki osiągnęło bezpieczeństwo narodowe.
Dużą popularnością wśród przyszłych studentów cieszyła się także pedagogika (412 chętnych) oraz filologia angielska (390 zgłoszeń). W porównaniu z rekrutacją podstawową przed rokiem, zwiększyło się zainteresowanie takimi kierunkami jak chemia, biologia, informatyka czy fizyka. Podobną tendencję zauważono na logistyce.
Politechnika Białostocka z kolei przyciągnęła maturzystów informatyką, na którą zarejestrowało się prawie 660 osób. Kierunek cieszył się największym powodzeniem także w ubiegłym roku. Z danych przekazanych przez Centrum Rekrutacji, Studiów Podyplomowych i Szkoleń wynika, że dużo zainteresowanych zgłosiło się także na: budownictwo, logistykę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę oraz zarządzanie.
Co ciekawe, wzrost liczby kandydatów odnotowano na architekturze oraz grafice, a także na mechatronice. Duża konkurencja jest na matematyce stosowanej, która zastąpiła w roku ubiegłym matematykę i jest kierunkiem o profilu praktycznym z 3-miesięcznymi praktykami zawodowymi. Uznanie zyskała także informatyka i ekonometria, umożliwiająca wykonywanie większości zawodów związanych z informatyką (w tym w firmach informatycznych) i jej zastosowaniami w biznesie, także w instytucjach finansowych, ubezpieczeniowych i bankowych.
UwB przygotował łącznie 2580 miejsc, PB zaś 2500. Wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci na uczelnię techniczną poznają 14 lipca, na uniwersytecie dzień później.
kamila.ausztol@bialystokonline.pl