Blisko 1000 więźniów pomaga
W 83 jednostkach penitencjarnych na terenie całej Polski rozpoczęła się masowa produkcja środków zabezpieczających przed Covid-19. Blisko tysiąc więźniów zaangażowało się w szycie materiałów niezbędnych do walki z koronawirusem.
Więzienne szwalnie odpowiedziały na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry i przyłączyły się do akcji: Resort Sprawiedliwości Pomaga. Dzięki temu możliwa jest pomoc szpitalom, hospicjom, placówkom medycznym, DPS-om. Część asortymentu przekazywana jest też na potrzeby sądów, prokuratur, kuratorów, funkcjonariuszy Służby Więziennej i innych mundurowych.
Produkcja rozwija się, a zaangażowanie nie maleje. "Chociaż tak możemy pomóc i się po prostu przydać" - mówią osadzeni.
Ich zaangażowanie przekłada się na konkretnie liczby: niemal milion maseczek, 40 tys. fartuchów i 12 tys. kombinezonów ochronnych, a także 120 tys. litrów płynów dezynfekujących.
Jak sytuacja wygląda na Podlasiu?
- W podlaskim okręgu Służby Więziennej każda jednostka penitencjarna uczestniczy w szyciu masek ochronnych. Po zapewnieniu odpowiedniej ilości środków ochrony na potrzeby jednostki, skazani w ramach programów readaptacji społecznej szyją maski na rzecz lokalnych podmiotów - szpitali, hospicjów, DPS-ów, stacji krwiodawstwa, innych służb mundurowych - informuje Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.
Hajnowscy funkcjonariusze przekazali kolejną partię masek na rzecz tamtejszego szpitala - w sumie 1600 sztuk. Do tamtejszej stacji krwiodawstwa trafiło 150 sztuk masek.
Suwalski areszt śledczy przekazał na rzecz lokalnych instytucji ponad 2100 sztuk masek ochronnych, a Zakład Karny w Czerwonym Borze podarował szpitalom w Łomży i Ostrowi Mazowieckiej - 1200 sztuk.
anna.d@bialystokonline.pl