Do Sądu Rejonowego w Białymstoku wpłynął akt oskarżenia przekazany przez prokuraturę dotyczący trzech byłych urzędników i czterech obecnych pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Są oni oskarżeni o niedopełnienie obowiązków służbowych w związku z przetargami publicznymi organizowanymi na zapotrzebowanie Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w ramach realizacji projektu "Tworzenie i rozwój sieci współpracy Centrów Obsługi Inwestora".
Kupili sprzęty, a potem je przywłaszczyli
Zarzuty postawiono byłemu dyrektorowi Departamentu Polityki Regionalnej. Prokuratura oskarża go o brak nadzoru nad kierowaną jednostką i doprowadzenie do zakupu w ramach projektu publikacji w wersji elektronicznej na nośnikach takich jak: MP4, nawigacji samochodowej, telefonów komórkowych Samsung Galaxy S II i Samsung Galaxy S III oraz czytników książek elektronicznych, które zostały uznane przez instytucję pośredniczącą w przekazywaniu funduszy unijnych jako wydatek zbędny dla realizacji przedsięwzięcia. Przedmioty te z wgranymi ulotkami miały być dystrybuowane jako materiał promujący województwo potencjalnym inwestorom na naszym terenie.
Ponadto brak nadzoru przez dyrektora DPR nad swoimi pracownikami umożliwił dwóm z nich opracowanie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w dwóch przetargach w taki sposób, że możliwe było rozdysponowanie zakupionych telefonów komórkowych Samsung Galaxy S II i S III niezgodnie z przeznaczeniem.
W wyniku tych zaniedbań oraz działalności kierownika Referatu Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej DPR i jego podwładnego - głównego specjalisty w Referacie Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej - telefony kupione przez Urząd trafiły do członków rodzin tych pracowników i czterech innych, którzy byli uczestnikami komisji rozstrzygającej przetarg na zakup telefonów komórkowych. Dwa z tych urządzeń zostały też sprzedane przez jednego z urzędników w komisie w Białymstoku.
Oszustwo przetargowe
Co więcej, wspomniani urzędnicy z DPR dogadali się z przedsiębiorcą startującym w przetargu, zapewniając mu wygranie postępowania. W toku prac komisji przetargowej zostały wyeliminowane dwie pozostałe oferty, przy czym oferta złożona przez tego przedsiębiorcę nie podlegała weryfikacji.
O wejście w porozumienie z inną osobą w związku z organizowanym przetargiem i działanie tym samym na szkodę ogłaszającego przetarg, oskarżono ósmą osobę w tej sprawie, mianowicie przedsiębiorcę, którego oferta wygrała we wspomnianym postępowaniu o zamówienie publiczne.
Za przestępstwa urzędnikom grozi 10 lat pozbawienia wolności.
dorota.marianska@bialystokonline.pl