Wiele osób, które pracowały na obczyźnie, nie wie, czy PIT musi złożyć w polskim urzędzie skarbowym czy np. jeśli pracował w Wielkiej Brytanii – w Her Majesty Revenue&Customs.
- Obecnie wielu Polaków utrzymuje się w mniejszym bądź większym stopniu dzięki pracy za granicą. Czasami są to wyjazdy zaledwie kilkutygodniowe - dotyczy to np. studentów pracujących w turystycznych kurortach podczas wakacji czy osób wykonujących sezonowe prace w rolnictwie. Pojawia się tu kwestia opodatkowania, a właściwie wyboru kraju, w którym zapłaci się podatek dochodowy – mówi Łukasz Reczyński, Dyrektor Oddziału TaxCare w Białymstoku.
Gdzie więc muszą płacić podatki osoby, które pracowały za granicą? Ci, którzy przez cały rok przebywają za granicą, a do Polski przyjeżdżają jedynie na urlop itp. zgodnie z polskimi przepisami nie są rezydentami podatkowymi naszego kraju. Dlatego często w ogóle nie muszą rozliczać się z urzędem. Podatki w Polsce muszą płacić osoby, które mają tu "ośrodek interesów życiowych" i przebywają tu dłużej niż 183 dni w roku.
- Jeśli zatem ktoś ma w Polsce mieszkanie, dom nad jeziorem, konto w banku lub studiuje zaocznie, a jego dziecko chodzi do polskiego przedszkola,
to można uznać, że swój "ośrodek interesów życiowych" ma w naszym kraju - nawet jeśli dochody tej osoby w całości bądź w większości pochodzą z zagranicy – informuje Reczyński.
Zdarza się jednak, że ustalenie, w którym kraju powinniśmy się rozliczać, nie jest takie proste. Chociażby w przypadku osób, które pracują zdalnie w dowolnym miejscu na świecie. Wówczas mogą zgodnie z przepisami podatkowymi zostać uznane za rezydentów podatkowych. Na szczęście istnieją umowy międzynarodowe, dzięki którym można uniknąć podwójnego podatkowania. W Polsce stosuje się dwie: metodę wyłączenia z progresją (dla osób pracujących w Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii) i metodę proporcjonalnego odliczania (Belgia, Holandia, Stany Zjednoczone). Pierwsza polega na tym, że dochody zagraniczne wpływają na stawkę podatku, jaką dana osoba będzie stosowała do osiągniętych w Polsce dochodów. Druga nakazuje opodatkowanie całości dochodu danej osoby (osiągniętego zarówno w kraju, jak i za granicą) w Polsce z możliwością odliczenia podatku VAT zapłaconego zagranicą.
justyna.k@bialystokonline.pl