Zostały uruchomione dwie kolejne metody pozyskiwania danych spisowych, tj. wywiad telefoniczny (CATI), oraz spis za pomocą wywiadu bezpośredniego (CAPI). We wszystkich metodach stosowane są tylko i wyłącznie formularze elektroniczne. W dalszym ciągu do 17 października można spisać się samodzielnie przez Internet.
Pracę rozpoczęli rachmistrze spisowi. Będą odwiedzać tych użytkowników gospodarstw rolnych, którzy nie spisali się przez Internet. Rachmistrz spisowy musi nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu, który wydał identyfikator. Jest osobą przeszkoloną w zakresie przeprowadzenia spisu, złożył na piśmie przyrzeczenie bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej. Rachmistrz spisowy przeprowadzając wywiad bezpośredni wszystkie dane będzie wprowadzać do terminala mobilnego tzw. hand-helda.
Również wczoraj pracę rozpoczęli ankieterzy statystyczni, którzy będą realizować wywiady telefoniczne. Ankieterzy są pracownikami urzędów statystycznych. Dzwoniąc do respondentów zobowiązani są podać swoje dane identyfikacyjne. Ich tożsamość można sprawdzić w każdym wojewódzkim urzędzie statystycznym. Zarówno prace ankieterów, jak i rachmistrzów potrwają do końca trwania spisu, tj. do końca października.
Wszystkie zbierane i gromadzone w spisie dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie.