Jest wniosek dotyczący rozszerzenia Podstrefy Białystok. Dotyczy to 43,7 ha terenu na Krywlanach i ponad 20,7 ha w okolicach Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.
- Podstrefa powstała w Białymstoku w 2009 roku i obejmuje 30 hektarów. Przedsiębiorcy, którzy wykupili tam działki deklarują nakłady na inwestycje w wysokości 530 mln i utworzenie 920 miejsc pracy - podsumował dotychczasową działalność SSSE w Białymstoku prezydent Tadeusz Truskolaski.
- Te tereny to ogromny sukces naszego miasta - ocenia. - W tej chwili jest to miejsce, gdzie można rozwijać różnego rodzaju biznesy, interesy.
2 tys. miejsc pracy
Powiększenie istniejącej podstrefy Białystok, zdaniem władz miasta, wpłynie nie tylko na rozwój przedsiębiorczości, ale przede wszystkim zmniejszy bezrobocie.
- Najważniejszym celem jest możliwość kolejnych inwestycji. Per analogia, może tam powstać 2 tys. nowych miejsc pracy - mówi Truskolaski i podkreśla, że chodzi tu wyłącznie o nowe miejsca, a nie przeniesienie pracowników z innych zakładów na teren Strefy.
Do tej pory w zakładach funkcjonujących w białostockiej podstrefie SSSE utworzono 433 nowych miejsc pracy, a w sumie zatrudnionych jest tam około tysiąca osób.
Szansa na podniesienie konkurencyjności
Powiększenie białostockiej podstrefy skomentował Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
- Miastu powinno zależeć na największej ilości dochodu - ten wytwarzają przedsiębiorcy, którzy dzielą się podatkami, a zatrudniając, ich pracownicy również dzielą się podatkiem z umów o pracę - mówi Parafiniuk.
Dodawał przy tym, że strefa wpłynie na podniesienie konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Podkreślał też, że atrakcyjne położenie pozwoli na współpracę z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym.
Efekty za kilka lat
Wniosek o rozszerzenie Podstrefy Białystok zostanie złożony do zarządu Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Następnie to zarząd Strefy będzie musiał uzyskać zgodę na powiększenie obszaru od Ministra Gospodarki. Cała procedura ma trwać od 3 do 6 miesięcy.
Z planowanej nowej części podstrefy miasto na początku zamierza sprzedawać tereny przy BPN-T. Te są bowiem już uzbrojone. W międzyczasie planuje pozyskać środki unijne na uzbrojenie działek na Krywlanach. Ich sprzedaż ruszy zapewne za kilka lat.
Specjalne Strefy Ekonomiczne to instrumenty wsparcia nowych inwestycji w Polsce. Przedsiębiorcy inwestujący w strefach otrzymują ulgi podatkowe w wysokości od 50% dla firm dużych do 70% dla małych.
ewelina.s@bialystokonline.pl