Powstanie Styczniowe to już 150 lat

2013.04.23 00:00
Rodzinny piknik historyczny, rekonstrukcja Bitwy pod Waliłami oraz otwarcie Ścieżki Przyrodniczo-Historycznej to główne atrakcje obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbędą się w dniach 26-28 kwietnia bieżącego roku na Podlasiu.
Powstanie Styczniowe to już 150 lat

Powstanie Styczniowe ma ścisły związek z przestrzenią leśną. To właśnie tam najczęściej miały miejsce działania militarne, tam gromadzili się powstańcy, wreszcie las najczęściej stawał się też miejscem ich wiecznego spoczynku. Teren Puszczy Knyszyńskiej nie jest wyjątkiem. Tu również uformował się oddział powstańczy, którego ślad działań widoczny jest w wielu miejscach lasu do dziś. Logiczne więc jest, że główne obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbędą się właśnie na terenie Puszczy.

Uroczyste otwarcie upamiętnienia wydarzeń z 1863 roku nastąpi w sobotę 27 kwietnia na Uroczysku Piereciosy, które mieści się na terenie Nadleśnictwa Waliły. Tego dnia odbędzie się również msza święta w intencji zmarłych, apel pamięci, zwiedzanie powstańczego obozu i koncert pieśni patriotycznych. Moc atrakcji dla widzów zaplanowano również na dzień następny. W niedzielę 28 kwietnia, na tym samym Uroczysku, o godzinie 11 rozpocznie się Rodzinny Piknik Historyczny. Wtedy nastąpi m.in. Rekonstrukcja Bitwy Pod Waliłami oraz oficjalne otwarcie Ścieżki Historyczno-Przyrodniczej, związanej z Powstaniem Styczniowym.

Ścieżkę przygotowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Nadleśnictw: Czarna Białostocka, Supraśl, Żednia i Waliły. Wytyczona droga wiedzie obok pól bitew, powstańczych mogił, pomników, cmentarza wojennego żołnierzy poległych w 1831 roku, Leśnej Galerii Rzeźby poświęconej Powstańcom 1863 roku oraz wielu innych miejsc, które zapisały się w tutejszej historii. Równocześnie, biegnąc niemal w całości przez obszary leśne, stwarza możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą Puszczy Knyszyńskiej oraz jej lepszego poznania.
- Ścieżka przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej - mówi Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl. Jej długość wynosi 72 kilometry. Można ją pokonać w całości w ciągu kilku dni, jak też odwiedzić tylko wybrane fragmenty lub punkty.

Planowane obchody skierowane są do mieszkańców obszaru Puszczy Knyszyńskiej, aglomeracji białostockiej, województwa podlaskiego oraz turystów z całej Polski. Szczególnie serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi, osoby aktywnie spędzające wolny czas, miłośników historii Polski.

Powstanie Styczniowe wybuchło w 1863 roku i było jednym z ważniejszych zrywów niepodległościowych w naszym kraju. Swoim zasięgiem objęło również tereny obecnego województwa podlaskiego. Uformowany oddział powstańczy, w liczbie ok. 300 osób, decydującą bitwę stoczył 29 kwietnia pod Waliłami. Słabo uzbrojeni partyzanci nie mieli szans w starciu z liczącym ponad 1000 żołnierzy pułkiem armii rosyjskiej. Po godzinnej walce musieli się wycofać pozostawiając na polu bitwy 32 poległych towarzyszy. Po stronie rosyjskiej straty wyniosły ponad 300 zabitych i rannych.

Więcej informacji na stronie: www.biaystok.lasy.gov.pl

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

915 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39