Trzy z nowych ścieżek powstały jako element projektu "Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu LIFE+ Przyroda, na terenie nadleśnictw w Puszczy Białowieskiej: Browsk, Białowieża i Hajnówka. Każda w inny sposób zapoznaje zwiedzających z życiem i zwyczajami orlika.
W Nadleśnictwie Browsk na miłośników przyrody czeka 10 tablic, które w formie zabawnego komiksu informują o życiu i zwyczajach orlika. Długość ścieżki wynosi ok. 2 km, czas przejścia – 1-1,5 godziny. Druga z "orlikowych" ścieżek powstała w Nadleśnictwie Białowieża. Utworzona w formie około 2,5 kilometrowej pętli zaczyna się przy tzw. drodze Narewkowskiej, około pół kilometra w stronę Narewki od wyjścia ze Szlaku Dębów Królewskich. Tablice umieszczone przy ścieżce informują o orliku krzykliwym w języku polskim i angielskim, a atrakcyjna grafika pozwoli na bezbłędną identyfikację tego gatunku w terenie. Trasa prowadzi przez malowniczy las z wiekowymi świerkami i dębami oraz skrajem doliny rzeki Łutowni, gdzie znajduje się jedna z „orlikowych” wież widokowych. Drugą taką wieżę leśnicy wybudowali w dolinie rzeki Narewka, przy szosie prowadzącej z Białowieży do Pogorzelec.
W projekcie ochrony orlika krzykliwego uczestniczy również Nadleśnictwo Hajnówka, które uzupełnia sieć ścieżek o orliku swoim projektem. Podczas ok. 2-godzinnej wędrówki wokół zbiorników wodnych Topiło o historii gatunku w Puszczy Białowieskiej opowiada sam orlik krzykliwy. Na 10 planszach przedstawiona jest informacja o tym, jak zmieniała się sytuacja i kondycja białowieskiej populacji orlików wraz ze zmieniającymi się warunkami lęgowymi i sposobami użytkowania obszarów około-puszczańskich przez człowieka.
W Nadleśnictwie Rudka w ramach projektu "Rozbudowa Ośrodka Edukacji Leśnej Cyraneczka na terenie Stawów Pietkowskich" realizowanego w ramach RPOWP na lata 2007-2013, również powstała nowa ścieżka edukacyjna. Tematyka, jaką zgłębią zwiedzający wiąże się ściśle z lokalizacją ścieżki: poznamy tu zagadnienia związane z ptactwem wodnym, gospodarką rybacką, rolnictwem i łowiectwem. Obserwacje ptaków i krajobrazu ułatwią tu dwie wieże widokowe, a dzięki infrastrukturze turystycznej można połączyć poznawanie przyrody z rekreacją. Nowy obiekt edukacyjny powstał również na terenie Nadleśnictwa Bielsk, gdzie leśnicy opracowali ścieżkę "Osuszek". Ścieżka położona jest 4 km na południowy zachód od centrum Bielska Podlaskiego i prowadzi pętlą przez uroczysko o tej samej nazwie. Ok. 2-kilometrowa trasa ma siedem przystanków informacyjnych. Można tu poznać gatunki drzew, ptaków i ssaków leśnych czy dowiedzieć się o pracy leśników.
Warto też wspomnieć o ścieżce w sąsiedztwie Białegostoku o nazwie Krzemianka w Nadleśnictwie Knyszyn, która wiosną tego roku została oddana do użytku po gruntownym remoncie. Na miłośników leśnych spacerów czeka tu bardzo atrakcyjna drewniana kładka, pozwalająca "suchą nogą" przedostać się przez piękne krajobrazowo, choć błotniste okolice. Ustawiono też nowe tablice edukacyjne.
anna.d@bialystokonline.pl