- Sama idea projektu jest innowacyjna i ciekawa. Staraliśmy się w pigułce zaprezentować i zachęcić społeczność lokalną ze wsi i miasteczek, które mają bogatą historię, aby odkryły swoją potęgę i moc związaną z historią. Mówimy tu o Tykocinie, Dobrzyniewie i Wasilkowie - tłumaczy pomysłodawca projektu Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.
Oficjalne otwarcie szlaku nastąpi w niedzielę (14.11). Rozpocznie się o godz. 10:00 w Tykocinie, zaś o godz. 13:00 nastąpi jego kulminacja w Folwarku Nadawki w Wasilkowie. Odbędzie się tam pokaz młodej husarii, musztry i młodych łuczników konnych.
- Łączymy te miasta, jadąc przez Górę, Pacową Chatę, Borsukówkę, Chraboły, Puszczę Knyszyńską, Jurowce, do granicy Folwarku, i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Są to starożytne tereny, które chcemy, by odkrywały swoją tożsamość. W przeciągu dwóch miesięcy będą zorganizowane gry: miejska w Tykocinie i wiejska w Pacowej Chacie oraz w Wasilkowie gra miejsko-przyrodnicza. Odbędzie się także survival dla młodzieży, tzw. brushcraft, czyli jak przetrwać w lesie. Łączymy ten survival z kulturą przyrodniczą. Odbędzie się on w Puszczy Knyszyńskiej. Organizujemy też specjalny kurs jazdy konnej z gawędą kawaleryjską - zapowiada Dariusz Wasilewski.
Duże nadzieje z powstaniem szlaku wiążą przedstawiciele miast i gmin, przez które przebiega.
- Jest to świetna inicjatywa, warto stawiać na bliskość z naturą, warto dbać o naszą tożsamość i historię. Ten szlak będzie umożliwiał kultywowanie obydwu tych wartości. Pracowaliśmy nad projektem od dłuższego czasu. Cieszy mnie to, że się udało - mówi burmistrz Wasilkowa, Adrian Łuckiewicz.
- Tykocin dba o rozwój miasta i gminy, inwestujemy w infrastrukturę, ale nie zapominamy o historii i kulturze. Dziękujemy, że od pomysłu udało się przejść do realizacji - dodaje Robert Sidorski, zastępca burmistrza Tykocina.
- Na szlaku mamy stadniny koni. Na terenie naszej gminy są trzy stadniny, których potencjał będzie można wykorzystać na szlaku, który powstał. Liczymy na to, że turyści zapoznają się z dziedzictwem kulturowym naszej gminy - ma nadzieję sekretarz gminy Dobrzyniewo Duże, Krzysztof Bagiński.
Do grudnia tego roku mają jeszcze powstać mapy, foldery oraz interaktywna strona. Szlak to świetny pomysł, aby spędzić czas aktywnie: konno, rowerem, a nawet pieszo.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl