Radosław Dąbrowski otrzymał roczne stypendium artystyczne dla młodych twórców na 2016 r. Efektem realizowanego projektu stypendialnego jest krótkometrażowy film fabularny "Wolka". Jego scenariusz oparty jest na tekście Urszuli Krutul i dotyka problematyki więziennej. Film nie mógłby także powstać, gdyby nie dokumentalna praca Kamila Śleszyńskiego.
"Wolka" to próba zmierzenia się ze stereotypem więźnia: degenerata i człowieka pozornie pozbawionego wrażliwości. Opowiada o młodym chłopaku, który po odbyciu wieloletniego wyroku udaje się w podróż pociągiem. Podróż ta staje się okazją do rozmów z nieznajomymi. Przybierają one kształt spowiedzi, rozliczenia się z przeszłością.
Stypendyście zależało na pokazaniu głównego bohatera jako postaci wielowymiarowej i bardzo sugestywnej. Nieprzypadkowo akcja filmu rozgrywa się w przestrzeni przedziału pociągu, który mocno kojarzy się z miejscem przypadkowych spotkań i szczerych zwierzeń. Motyw podróży stanowi istotny element warstwy metaforycznej filmu: podjęcia próby walki o własną pozycję w społeczeństwie, powrotu do życia poza kratami.
Za zdjęcia i montaż filmu odpowiada Bartek Tryzna, a za udźwiękowienie Szymon "EsDwa" Kubas, muzykę napisał Aliaksandr Yasinski. W główną rolę wciela się Karol Smaczny, ale nie mniej wysiłku w wykreowanie wielu postaci włożył Mateusz Trzmiel.
Pokaz premierowy filmu odbędzie się w piątek (20.01) o godz. 18.00 w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wstęp jest wolny.
Zobacz też: "Wolka" - premiera filmu Radka Dąbrowskiego
anna.d@bialystokonline.pl