W otoczeniu malowniczych pól i lasów w Załukach w gminie Gródek, blisko rzeki Supraśl, odbędzie się kolejna edycja wydarzenia "Kupalnoczka". To niezwykłe święto, które jest hołdem dla dawnych tradycji słowiańskich, szczególnie związanych z Nocą Świętojańską, znanej także jako Noc Kupały, nocą kupalną czy kupalnocką. Już niedługo zawiąże się magiczna atmosfera pełna radości, miłości i magii.
Noc Kupały jest jednym z najważniejszych słowiańskich świąt, obchodzonym w czasie letniego przesilenia słońca. To chwila, gdy natura pełna życia i energii, w pełni rozkwita i daje bogate plony. Święto jest związane z kulminacją letnich sił przyrody, a jednocześnie jest okazją do celebrowania miłości, płodności i radości.
Podczas "Kupalnoczki", uczestnicy zgromadzą się, by oddać hołd tej dawnej tradycji słowiańskiej. Będzie to wyjątkowa okazja, aby wspiąć się ponad codzienne troski i zapomnieć o sprawach dnia codziennego. Głównymi elementami obchodów będą ogień, woda, słońce i księżyc, które symbolizują siły natury i nawiązują do pierwotnych wierzeń słowiańskich.
Wokół ogniska, zgromadzeni będą śpiewać tradycyjne pieśni, w tym znana i lubiana "Kupalinka, Kupalinka ciomnaja noczka...". Ta melodia przyniesie uczestnikom wspomnienia minionych czasów i ducha dawnych obrzędów.
W programie wydarzenia zaplanowane są także występy muzyczne zespołów, a także artystów i artystek takich jak: Czerwone szpilki, Mirosław Turowski, Zabawa, Lotosy, Werwoczki z Orli, a także gwiazda wieczoru, jaką jest zespół wykonujący muzykę disco polo, czyli As. Wystąpią także zespoły z gminy Gródek, które wprowadzą uczestników w mistyczny klimat Nocy Kupały.
Zaplanowany jest także obrzęd puszczania wianków nad rzeką Supraśl. Ówcześnie, był jednym z najważniejszych elementów kultury słowiańskiej. Wianki, wykonane z kwiatów, ziół, gałązek i ozdobione kolorowymi wstążkami są symbolem natury, płodności i piękna. Rzucanie wianków w rzekę jest rytuałem przeznaczonym dla panien i kawalerów. Ma na celu bowiem przynieść powodzenie w miłości.
"Kupalnoczki" odbędą się w sobotę (24.06) na placu szkolnym w Załukach. Początek o godz. 18.00.
24@bialystokonline.pl